Rolnicy bez podatku od sprzedaży własnych wyrobów

2016-04-22 8:00

Rolnicy będą mogli legalnie sprzedawać własne wyroby w swoich gospodarstwach, na bazarach, targowiskach, ale również w sklepach. Jeśli ich dochody z tego tytułu nie przekroczą 40 tys. zł rocznie, nie zapłacą podatku. Resort rolnictwa właśnie skierował projekt do konsultacji.

Polacy coraz częściej poszukują produktów wytworzonych przez lokalnych rolników, które mogliby kupić bezpośrednio od nich. A Ministerstwo Rolnictwa chce, by na sprzedaży płodów rolnych zarabiali rolnicy, a nie pośrednicy.  W rezultacie powstał projekt nowelizacji kilku ustaw, który umożliwi chłopom sprzedaż własnych produktów bez podatku do kwoty 40 tys. zł rocznie.

Zobacz koniecznie: Rolnicy dzierżawą zapłacą za 500+? Jurgiel: Państwo może te środki przeznaczyć na 500+

Zgodnie z projektem, w wytworzonym produkcie co najmniej 50 proc. surowców roślinnych lub zwierzęcych powinno pochodzić z własnego gospodarstwa rolnika. Dodatkowym warunkiem zwolnienia z podatku dochodowego będzie prowadzenie ewidencji sprzedaży. Gdy dochód ze sprzedaży przerobionej żywności przekroczy 40 tys. zł, rolnik  będzie mógł wybrać opodatkowanie przychodów powyżej 40 tys. zł na podstawie 2-proc. stawki podatku zryczałtowanego.

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze