Paweł Szałamacha

i

Autor: Ministerstwo Finansów Paweł Szałamacha

Szałamacha: Nie będzie obniżki VAT w 2017 roku

2016-04-26 13:29

Minister finansów Paweł Szałamacha zapowiedział w radiowej Trójce, że obiecywana obniżka podatku VAT z 23 do 22 proc., zostanie odsunięta w czasie. Gość "Salonu Politycznego Trójki" powiedział też, że chciałby utrzymania w przyszłym roku obecnych stawek VAT.

Szałamacha stwierdził również, że tak zwana luka VAT-owska jest szacowana w Polsce na 26 procent. Oznacza to, że jedna czwarta tego podatku nie trafia do fiskusa. Zdaniem ministra, jedną z metod rozwiązania tego problemu jest wprowadzenie nowoczesnego systemu informatycznego.

W poniedziałek podczas debaty PAP o nieobniżaniu podatku VAT wspomniał również wiceminister finansów Leszek Skiba. - Może być tak, że np. nie ma obniżki stawki VAT, a jest np. podwyższenie kwoty wolnej, jest jakaś forma zmiany wieku emerytalnego - przyznał wiceminister finansów. - To są takie puzzle, w których jedna rzecz jest kosztem drugiej - tłumaczył.

Zobacz koniecznie: Rząd skonfiskuje majatki. Tak chce walczyć z wyłudzeniami VAT

Szef resortu finansów zapowiedział, że w najbliższych dniach zapadną decyzje w sprawie podatku handlowego. Mówił również, że jego resort preferuje podatek progresywny, ale jest też brany pod uwagę podatek liniowy.

Stawki podatku zostaną przedstawione razem z projektem ustawy, ale, jak powiedział minister, będą one podobne do proponowanych kilka miesięcy temu.

Wiadomo również, że handel internetowy nie zostanie opodatkowany, podatek od sprzedaży detalicznej nie będzie też obejmować sieci franczyzowych, a płatnicy będą identyfikowani na podstawie NIP.

 

Źródło: PAP

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze