Podatki 2023

i

Autor: Getty Images

PIT 2023

Fiskus przygotował zeznania podatkowe, ale nie dla przedsiębiorców

2023-02-15 16:53

Ruszył rządowy program e-PIT, jednak przedsiębiorcy nie znajdą w usłudze Twój e-PIT swoich zeznań podatkowych. Jak to możliwe? Ta grupa ma do dyspozycji jedynie platformę e-Deklaracje. Przedsiębiorcy nie mogą też liczyć na szybki zwrot podatku jak inni podatnicy, którzy swoje formularze znajdą w usłudze Twój e-PIT. Zobacz, co czeka na rozliczających się z fiskusem przedsiębiorców.

Twój e-PIT 2023

Rozliczanie PIT-ów ruszyło pełną parą. Najprostszym rozwiązaniem jest skorzystanie z państwowej platformy Twój e-PIT. Większość podatników znajdzie tam wypełniony już formularz. Wystarczy wprowadzić drobne zmiany jak np. wpisanie organizacji pozarządowej, którą chcemy wesprzeć i zatwierdzić formularz podatkowy. Jeśli nic nie mamy do odliczenia i dopisania, to nawet nie musimy tam zaglądać. Jest jednak pewna grupa, która ma utrudnione zadanie i z taką łatwością nie rozliczy się z fiskusem. Chodzi o przedsiębiorców. Przedsiębiorcy nie znajdą swoich zeznań rocznych w usłudze Twój e-PIT w 2022 r. Ta grupa  PIT-36, PIT-36L czy PIT-28 powinni rozliczyć samodzielnie. Przedsiębiorcy będą mogli elektronicznie wysłać PIT poprzez system e-Deklaracje.

I jeszcze jedna ważna kwestia. Zanim przedsiębiorca się rozliczy, na starcie powinien zastanowić się, na jakich zasad złożyć PIT. Wybór odpowiedniej formy rozliczenia np. liniowo czy ryczałtowo, wiąże się z rozmaitymi konsekwencjami.

Przedsiębiorcom przyjdzie też czekać dłużej niż innym na ewentualny zwrot podatku. Dotyczy to m.in. tych przedsiębiorców, którzy wybierają podatek liniowy i składają deklaracje  PIT-36 lub PIT-36L. Dodatkowo fiskus sprawdzi, czy podatnikowi nie należy się ulga dla klasy średniej. Trzeba też pamiętać, że fiskus ma trzy miesiące na dokonanie zwrotu, kiedy podatnik złożył deklarację papierową. Przy zeznaniach elektronicznych podatnik zwrot otrzyma w terminie do 45 dni lub 30 dni (dla posiadaczy karty dużej rodziny).

Sonda
Rozliczysz PIT online?
Pieniądze to nie wszystko Antoni Kolek
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze