Złotówki/frank szwajcarski/euro

i

Autor: Shutterstock Złotówki/frank szwajcarski/euro

Kredyty frankowe

Frankowicze kontra upadły bank. Zdecyduje Sąd Najwyższy

2024-02-12 14:30

Frankowicze oczekują na kluczowe rozstrzygnięcie. Wkrótce dowiemy się, czy kredytobiorcy mogą procesować się z Getin Noble Bank w trakcie postępowania upadłościowego. Sąd apelacyjny skierował zagadnienie prawne do SN.

Frankowicze masowo wygrywają procesy z bankami. Co w przypadku, gdy bank upada?

Zagadnienie prawne, które rozstrzygnie Sąd Najwyższy, stanowi niełatwą kwestię do rozwiązania, z pogranicza postępowania cywilnego i prawa upadłościowego.

W imieniu Getin Noble Bank działa obecnie syndyk, postępowanie upadłościowe jest w toku. Pojawia się tu pytanie – czy Frankowicze muszą czekać na zakończenie postępowania upadłościowego.

Jedną z opcji jest zawieszenie postępowania przed sądem cywilnym na czas postępowania upadłościowego. Gdyby SN przyjął taką wykładnię, to Frankowicze w praktyce musieliby czekać kilka lat.

Bardziej korzystną dla Frankowiczów wykładnią prawa byłoby uznanie, że kredytobiorcy już teraz mogą się procesować. Przeciwko syndykowi, a nie bankowi.

Zagadnienie jest na tyle skomplikowane, że sąd apelacyjny rozstrzygający sprawę merytorycznie, zdecydował się skierować pytanie prawne do Sądu Najwyższego. Ocena prawna SN będzie formalnie wiążąca tylko w konkretnej sprawie. Jednak w praktyce stanowisko Sądu Najwyższego uzyska szersze znaczenie, tzn. faktyczne oddziaływanie również na inne podobne postępowania.

Frankowicze w sporze z Getin Noble Bank. Jakiego stanowiska SN spodziewają się prawnicy?

Stanowisko prawne, które zajmie SN, to kwestia ogromnej wagi dla kredytobiorców spierających się z Getin Noble Bank. Opinie prawników zebrane przez serwisy rp.pl i prawo.pl skłaniają się w stronę wykładni korzystnej dla konsumentów. Interpretację na korzyść kredytobiorców popiera m.in. cytowany przez prawo.pl Marcin Szołajski, radca prawny z Szołajski Legal Group:

- Spodziewamy się, że Sąd Najwyższy stanie po stronie konsumentów (…) i wskaże, że sądy cywilne mogą orzekać w przedmiocie unieważnienia umowy kredytu oraz udzielania zabezpieczeń poprzez wstrzymanie obowiązku spłaty rat kredytu (…) Sądy nie będą zawieszały postępowań, a frankowicze będą mogli wnieść o zawieszenie obowiązku spłaty rat. W takim przypadku, kredytobiorcy nie byliby zobowiązani do wpłacania do banku kolejnych kwot, szczególnie w sytuacji, gdy kredyt jest już nominalnie spłacony, a których odzyskanie na późniejszym etapie, byłoby istotnie utrudnione – prognozuje radca prawny.

Jeśli SN zajmie stanowisko przychylne dla Frankowiczów, to będą mogli procesować się z syndykiem Getin Noble Banku, a korzystne rozstrzygnięcia wpłyną na ich położenie procesowe.

Pieniądze to nie wszystko Sławomir Dudek

QUIZ PRL. Superbohaterowie popkultury PRL

Pytanie 1 z 10
Rockowy zespół Kryzys w utworze "Telewizja" porównał kapitana Klossa do:
QUIZ Superbohaterowie PRL
Najnowsze