Frank szwajcarski jest najdroższy od 2015 r.

i

Autor: shutterstock Frankowicze nie zapłacą podatku

Frankowicze SAMI SOBIE WINNI?! Oburzający list rektorów uczelni ekonomicznych

2021-03-11 11:44

Do kwestii problemu kredytów mieszkaniowych zaciąganych w walutach obcych odnieśli się 8 marca rektorzy uczelni ekonomicznych. W swoim stanowisku jasno stwierdzają, że od samego początku zobowiązania takie miały w sobie skumulowane ryzyko kredytowe i walutowe. Nie bez znaczenia dla oceny sytuacji tych kredytobiorców jest ich ówczesny status edukacyjno-zawodowy i zdolność zrozumienia ryzyka. Z publikowanych informacji wynika, że ok. 70% populacji frankowiczów miało wyższe wykształcenie, a znaczna ich część zaciągała kredyty nie na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych, ale w celach inwestycyjnych.

Frankowicze cały czas walczą w sądach o swoje pieniądze. Oczywiście z różnym skutkiem. Tymczasem do kwestii problemu kredytów mieszkaniowych zaciąganych w walutach obcych w Polsce odnieśli się 8 marca rektorzy uczelni ekonomicznych. W swoim stanowisku zwracają uwagę na brak wiedzy ekonomicznej Polaków i wynikajaće z tego narażanie siebie na ogromne ryzyko finansowe, a takim ryzykiem obarczone są właśnie frankowe kredyty hipoteczne (kredyty denominowane lub indeksowane do waluty obcej), ale i wszelkie oferty parabanków czy instytucji pseudofinansowych jaką było np. Amber Gold.

Naukowcy zaznaczają, że od samego początku ich zobowiązania miały w sobie skumulowane ryzyko kredytowe i walutowe. Nie bez znaczenia dla oceny sytuacji tych kredytobiorców jest ich ówczesny status edukacyjno-zawodowy i zdolność zrozumienia ryzyka. Z publikowanych informacji wynika, że ok. 70% populacji frankowiczów miało wyższe wykształcenie, a znaczna ich część zaciągała kredyty nie na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych, ale w celach inwestycyjnych. Według rektorów te okoliczności mają duże znaczenie dla oceny obecnej fazy konfliktu frankowiczów z kredytodawcami, „a zwłaszcza wyroków sądowych zapadających w tej sprawie oraz pytania skierowanego do Izby Cywilnej Sądu Najwyższego”.

ZOBACZ: Dopłaty dla każdego Polaka. Nawet 1200 zł dla dorosłego i 600 zł dla dziecka

Jak czytamy w opublikowanym stanowisku abstrahowanie od ustalania się ceny pieniądza w postaci stopy procentowej dla pieniądza krajowego lub kursów kupna i sprzedaży dla walut obcych jako rekompensaty za korzystanie z kapitału obcego jest ewidentnym zaprzeczeniem elementarnej wiedzy w dyscyplinie ekonomia i finanse. Natomiast w wymiarze praktycznym jest przyczynkiem do naruszenia stabilności finansowej – jako kluczowego dobra publicznego. Zaś koszty naruszenia stabilności, wcześniej czy później, ponoszą wszyscy podatnicy, a system społeczno-ekonomiczny doznaje szkody.

POLECANE: Meghan Markle - jej pierwsza praca i wykształcenie. Co to ma wspólnego z aktorstwem?

Sedno Sprawy - Piotr Müller
Sonda
Czy uważasz, że rząd powinien pomóc frankowiczom?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze