Fundusze Europejskie dla seniorów

2011-12-06 3:00

Dzięki dotacjom z Unii Europejskiej seniorzy mogą korzystać z bogatej oferty sanatoryjnej, leczyć się w rozbudowanych i wyposażonych w nowoczesny sprzęt centrach medycznych, a także brać udział w szkoleniach. Mogą też rozwijać swoje zainteresowania w ośrodkach kultury.

Osobom starszym może wydawać się, że fundusze unijne ich nie dotyczą. To błąd, ponieważ wystarczy się rozejrzeć, żeby zauważyć, że oni również z nich korzystają. Być może nawet w twojej miejscowości odbywają się warsztaty dla seniorów współfinansowane z Unii Europejskiej albo właśnie otwierany jest Uniwersytet Trzeciego Wieku.

Leczenie na europejskim poziomie

Seniorzy z racji wieku częściej muszą korzystać z opieki medycznej w przychodniach i szpitalach. Dzięki Funduszom Europejskim udało się podwyższyć standardy świadczonych usług medycznych. W jaki sposób? Nie tylko rozbudowano infrastrukturę medyczną, ale też zakupiono specjalistyczny sprzęt. Ośrodków, które otrzymały tego typu wsparcie, jest coraz więcej. Przykład? Rozbudowa Świętokrzyskiego Centrum Kardiologii w Kielcach o Kardiochirurgię czy wdrożenie w szpitalach w Polsce innowacyjnych technologii medycznych potrzebnych do chirurgicznego leczenia schorzeń kręgosłupa.

Senior też może być rzedsiębiorcą

Środki płynące z UE są również bezpośrednio kierowane do osób, które skończyły 50 lat. W dzisiejszych czasach bezrobocie wśród tej grupy wiekowej jest bardzo wysokie, dlatego dofinansowane są przede wszystkim projekty, które mają na celu wyrównanie szans seniorów na rynku pracy. W jaki sposób? Na przykład poprzez zapewnienie szkoleń oraz wsparcia finansowego dla osób w wieku 50-64 lat, które zamierzają rozpocząć działalność gospodarczą. Taki był cel projektu "Dojrzały przedsiębiorca" przygotowanego przez Powiatowy Urząd Pracy w Gdańsku. Liczne kursy zawodowe mają też pomóc pozostać jak najdłużej na rynku pracy.

Również bezrobotni mogą liczyć na pomoc. Z myślą o nich centra edukacji czy urzędy pracy organizują warsztaty, które mają podnieść poziom aktywności zawodowej wśród seniorów.

Bezrobotni biorą udział w darmowych kursach z różnych dziedzin: począwszy od komputerowych po kursy masażu. Po ich zakończeniu otrzymują specjalny certyfikat potwierdzający podniesienie dotychczasowych kwalifikacji bądź uzyskanie nowych umiejętności.

Rozrywka dla dojrzałych

Dzięki Funduszom Europejskim remontowane są również domy kultury. W ośrodkach tych seniorzy biorą udział w najróżniejszych darmowych zajęciach, np. tanecznych czy plastycznych, a nawet uczą się języków obcych. Także Uniwersytety Trzeciego Wieku są dofinansowane w ramach unijnych programów. Na tym nie koniec. Seniorzy są coraz aktywniejsi w sieci. Z myślą o nich powstają portale internetowe tworzone z unijnych środków.

Więcej informacji o Funduszach Europejskich znajdziesz na stronie www.funduszeeuropejskie.gov.pl.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze