ŚRODKI NA AKTYWIZACJĘ ZAWODOWĄ
Z unijnego wsparcia mogą skorzystać m.in. osoby młode pozostające bez pracy. Nie trzeba pisać wniosku o dofinansowanie, wystarczy zgłosić się do instytucji, która realizuje projekt i otrzymała już dotację na pomoc dla innych. Najczęściej są to firmy szkoleniowe, firmy zajmujące się pośrednictwem pracy, uczelnie, organizacje pozarządowe działające na rzecz zatrudnienia, a także powiatowe urzędy pracy (gdzie szukać takich podmiotów – patrz ramka „Gdzie szukać informacji o projektach"). Można tam uzyskać „wsparcie szyte na miarę".
Co to oznacza? Gdy chętny przystępuje do projektu unijnego, specjaliści najpierw analizują jego potrzeby zawodowe, czyli zastanawiają się, jakiej pomocy potrzebuje. Potem powstaje Indywidualny Plan Działania, który ma doprowadzić do znalezienia pracy. W ramach planu mogą nam być zaoferowane: szkolenia, poradnictwo psychologiczne, współpraca z doradcą zawodowym, staż, na którym możemy zdobyć nowe doświadczenie zawodowe, oraz wsparcie pośrednika pracy. Warto szukać pomocy. Firmom i organizacjom, które oferują wsparcie bezrobotnym, Bardzo zależy na tym, byśmy znaleźli pracę. Dlaczego? Choćby dlatego, ze jeśli określony procent uczestników ich projektu nie znajdzie zatrudnienia, to część unijnej dotacji będzie musiała zostać zwrócona.
Tego typu projekty są realizowane w ramach unijnego Programu Wiedza Edukacja Rozwój (POWER). Obejmują one osoby, które nie ukończyły jeszcze 30 lat. Z kolei projekty skierowane do osób po 30. r.ż. realizowane są w ramach Programów Regionalnych. Pomoc w tym wypadku najczęściej skierowana jest do osób znajdujących się w szczególnie trudnej sytuacji na rynku pracy – chodzi m.in. o kobiety, osoby z niepełnosprawnościami, osoby bez pracy ponad 12 miesięcy czy tez mające niskie kwalifikacje, czyli maksymalnie ponad gimnazjalne wykształcenie.
WSPARCIE NA ROZPOCZĘCIE DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ
Środki unijne przeznaczane są również na wsparcie w zakładaniu firm przez osoby młode, pozostające bez pracy. Wsparcie będzie miało formę bezzwrotnych dotacji lub pożyczek. Tymi środkami Zarządzają województwa, co oznacza, że oferta i wymogi różnią się pomiędzy poszczególnymi województwami. W przypadku osób tuż po 30. roku życia pozostających bez pracy na dotację na nową firmę będą mogły liczyć w szczególności kobiety, osoby z niepełnosprawnościami, osoby pozostające bez pracy ponad 12 miesięcy oraz osoby z maksymalnie ponadgimnazjalnym wykształceniem. Dla tych, którzy nie przekroczyli 30 lat, pozostaje oferta w Programie Wiedza Edukacja Rozwój. Młodzi mają szansę na dotacje na założenie własnej działalności gospodarczej oraz doradztwo i szkolenia przygotowujące do prowadzenia własnej firmy, a także pokrycie kosztów ubezpieczeń społecznych przez 12 miesięcy. W obu przypadkach maksymalna wysokość dotacji to 6-krotność przeciętnego wynagrodzenia za pracę w gospodarce narodowej obowiązującego w dniu, kiedy przyznana nam będzie dotacja (liczy się data na umowie). Jak otrzymać wsparcie? Musimy nasz pomysł na biznes opisać w formie biznesplanu, który podlega ocenie specjalistów. Na szczęście możemy wcześniej skorzystać ze szkoleń i doradztwa. Bez względu na to, czy kandydat na przedsiębiorcę przekroczył 30 lat, czy też nie, podobnie jak w przypadku projektów aktywizujących zawodowo – zanim uruchomimy firmę, możemy skorzystać z pakietu szkoleń i doradztwa dopasowanego do naszych potrzeb.
MŁODZI NA START
Inny unijny Program – Program Polska Wschodnia – przewiduje pomoc dla osób, które mają pomysł na innowacyjny biznes do zrealizowania w województwie: podkarpackim, świętokrzyskim, lubelskim, podlaskim lub warmińsko-mazurskim. Mogą z niego korzystać m.in. osoby do 35. roku życia, które są autorami innowacyjnych produktów lub usług, mogących znaleźć zastosowanie w życiu codziennym lub w praktyce zgłoszone pomysły podlegają selekcji prowadzonej przez doświadczonych ekspertów. Najpierw zostaje opracowany program osłonowy dla firmy – trwa do 10 miesięcy. Odbywa się on w specjalnie do tego powołanych tzw. platformach startowych i polega na zapewnieniu uczestnikom dostępu do infrastruktury obejmującej – miejsce pracy, obsługę księgową i prawną oraz doradztwo podatkowe i szkolenia. Uczestnikami zajmują się mentorzy, którzy doradzają, jak zbudować zespół, opracować strategię rozwoju, zaplanować cele i zrealizować je. W pracę Platform włączają się lokalne władze samorządowe, uczelnie i inwestorzy.
Uczestnicy mogą korzystać z ulg i zniżek gwarantowanych przez samorządy miejskie. Partnerami Platform są firmy z dużym doświadczeniem na rynku oraz fundusze inwestycyjne. Służą one świeżo upieczonym przedsiębiorcom pomocą oraz udostępniają im sieć swoich kontaktów. Po zakończeniu programu firmy mają szansę otrzymania bezzwrotnej dotacji na wejście na rynek.
Więcej informacji na ten temat znajdziemy na stronie internetowej: platformystartowe.gov.pl To nie wszystkie możliwości wykorzystania Funduszy Europejskich dla młodych. Mogą oni liczyć na wsparcie w doszkalaniu, zakładając start- upy, studenci szkół wyższych mają do dyspozycji programy badawcze. Do tych kwestii będziemy wracać w naszych publikacjach.
ONI TEŻ TAK ZACZYNALI
VISUALPROMO to spółka z Białegostoku, która tworzy innowacyjne rozwiązania w dziedzinie promocji przedsiębiorstw. Jest liderem m.in. w produkcji ekranów holograficznych i Holohostess. To wirtualne asystentki prezentowane w formie obrazu 3D, które wyglądają jak żywe postacie.
– Kiedy my startowaliśmy, program pomocy nie był jeszcze tak rozbudowany, ale i tak bardzo nam pomógł. Nasz pomysł był bardzo nowatorski i ktoś w nas, w nasz pomysł i w nasz biznesplan, uwierzył. Poza tym trudno z własnych środków wprowadzić na rynek własną innowacyjną firmę – mówi Karol Skoczek, właściciel firmy.
– Obecna oferta Platform startowych jest bardzo ciekawa. Kończyłem uczelnię ekonomiczną i miałem jakieś przygotowanie do prowadzenia firmy, ale to było mało. Pomoc mentora dla osoby początkującej w biznesie to bardzo ważna rzecz. Mimo że moja firma już okrzepła na rynku, nadal chętnie skorzystałbym z pomocy mentora na przykład przy wprowadzaniu firmy na rynek zagraniczny.
GDZIE SZUKAĆ INFORMACJI O PROJEKTACH
Zajrzyjmy na stronę www.funduszeeuropejskie.gov.pl i wybierzmy zakładkę „Znajdź dofinansowanie", a następnie kolejną zakładkę „Osoba fizyczna". Teraz musimy wybrać swój region i już możemy przeglądać listę obecnie dostępnych projektów. W kolejnych miesiącach będzie ona coraz dłuższa, bo wiele unijnych projektów czeka jeszcze na ocenę.