W galeriach handlowych będą patrole policji

i

Autor: Pixabay

Galerie handlowe w pełni otwarte. Co z godzinami dla seniorów? Jest nowe ROZPORZĄDZENIE

2020-11-26 17:44

Rada Ministrów przyjęła w czwartek 26 listopada rozporządzenie zakładające otwarcie sklepów i usług w galeriach handlowych, w ścisłym reżimie sanitarnym z wyłączeniem działalności polegającej na prowadzeniu sal zabaw, od najbliższej soboty 28 listopada.

W czwartek na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowano rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Przepisy czekają już tylko na publikację w Dzienniku Ustaw.

"Zasadniczo projektowane rozporządzenie powiela rozwiązania zawarte w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 9 października 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz. U. poz. 1758, z późn. zm.). Utrzymująca się wysoka liczba zachorowań na COVID-19 nie pozwala na daleko idące znoszenie restrykcji i ograniczeń" - czytamy w uzasadnieniu do rozporządzenia.

Ograniczenia mają obowiązywać od soboty 28 listopada do dnia 27 grudnia 2020 roku. "Do tego czasu zostaną podjęte decyzje w sprawie ewentualnego utrzymania ograniczeń lub ich zmiany" - wskazano.

„To zły pomysł”. Duda krytykuje wprowadzenie niedzieli handlowej 6 grudnia"

Zgodnie z rozporządzeniem od najbliższej soboty 28 listopada przywrócona zostaje możliwości funkcjonowania sklepów i usług w galeriach i parkach handlowych w ścisłym reżimie sanitarnym, z wyłączeniem działalności polegającej na prowadzeniu sal zabaw.

W sklepach i galeriach handlowych będzie nadał obowiązywał limit osób – maksymalnie 1 osoba na 15 m kw. Nadal też będą obwiązywać tzw. godziny dla seniorów (od poniedziałku do piątku w godz. 10.00–12.00), z jednym wyjątkiem. "Z uwagi na zwyczajowo skrócony czas pracy w dniu 24 grudnia 2020 r. proponuje się rezygnację z tego obostrzenia w tym dniu".

Zgodnie z projektem, wyciągi narciarskie i wypożyczalnie sprzętu mogą działać z zachowaniem reżimu sanitarnego. W przypadku hoteli działalność jest zawieszona, z wyjątkiem gości przebywających w podróży służbowej, sportowców, personelu medycznego oraz pacjentów i ich opiekunów.

Lokale gastronomiczne nadal nie będą mogły prowadzić działalności stacjonarnej, a wyłącznie "na wynos" i "na dowóz".

Salony fryzjerskie i kosmetyczne mają funkcjonować w reżimie sanitarnym – co najmniej 1,5 m odległości między stanowiskami oraz nie więcej niż 1 osoba na 1 stanowisko obsługi z wyjątkiem obsługi.

Rusza „SYGMO for COVID-19” - nowa polska platforma telemedyczna dla przedsiębiorstw i instytucji

Działalność basenów, siłowni, klubów fitness i aquaparków pozostanie zawieszona. Zawieszona pozostanie również działalność dyskotek i klubów nocnych, a także parków rozrywki.

"Przewiduje się, że większość z wymienionych ograniczeń będzie obowiązywać do dnia 27 grudnia 2020 r. Do tego czasu zostaną podjęte decyzje w sprawie ewentualnego utrzymania ograniczeń lub ich zmiany" - czytamy.

Rekordowe podwyżki. Superwaloryzacja rent i emerytur POTWIERDZONA!
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze