Wracają niedziele handlowe? To dobra wiadomość dla miłośników zakupów

i

Autor: Canva.com Wracają niedziele handlowe? To dobra wiadomość dla miłośników zakupów

„To zły pomysł”. Duda krytykuje wprowadzenie niedzieli handlowej 6 grudnia

2020-11-26 14:58

Projekt nowelizacji ustawy, zgodnie z którym niedziela 6 grudnia tego roku ma być handlową, ostro skrytykował Piotr Duda. Szef „Solidarności” ocenił, że „pracownicy będą musieli w tym dniu przyjść do pracy i narażać swoje zdrowie, a nawet życie”.

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało w środę projekt nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, zgodnie z którym niedziela 6 grudnia tego roku ma być handlową.

CZYTAJ TAKŻE: Niedziele handlowe: Czy w niedzielę 6 GRUDNIA sklepy będą otwarte? [ZAKUPY W MIKOŁAJKI]

Pomysł nie spodobał się przewodniczącemu „Solidarności” Piotrowi Dudzie, który skrytykował go na czwartkowej konferencji prasowej. – W kolejnej nowelizacji ustawy o tarczy antykryzysowej proponuje się, aby niedziela 6 grudnia była dniem handlowym. To bardzo zły pomysł, przyjęliśmy go z oburzeniem. Pracownicy będą musieli w tym dniu przyjść do pracy i narażać swoje zdrowie, a nawet życie. Według uzasadnienia projektu, ma to rozładować przedświąteczne natężenie ruchu i pomóc biznesowi – powiedział.

Koronawirus: Czy sklepy zostaną zamknięte?

Zdaniem szefa „S” takie rozwiązanie nie rozładuje natężenia ruchu w galeriach 6 grudnia. – Doskonale wiemy, jak wyglądają Mikołajki w galeriach handlowych, Już widzę, ile będzie ludzi, którzy będą chodzić i roznosić koronawirusa, zakażać się wzajemnie. Dla mnie jest to sytuacja nieodpowiedzialna ze strony rządzących – stwierdził.

„Zamiast dbać o pracowników, związki trzymają z biznesem”

Duda wyraził także oburzenie faktem, iż do projektu rękę dołożyły dwie organizacje związkowe: OPZZ i Forum Związków Zawodowych. – Związki zamiast dbać i bronić pracowników, dbać o ich bezpieczeństwo, idą ręka w rękę z biznesem i pracodawcami – ocenił.

Dodał, że dla niego to sytuacja niedopuszczalna. – Apeluję do rządzących, żeby się opamiętali, a także do parlamentarzystów, którzy będą głosowali. Dla biznesu ten jeden dzień nic nie zmieni.

Piotr Duda Solidarność

i

Autor: Przemysław Świderski Piotr Duda Solidarność

Przewodniczący „Solidarności” odkreślił, że związek zawsze będzie stała po stronie pracowników, przede wszystkim teraz, kiedy są oni szczególnie obciążeni. – Mają zwolnienia lekarskie, część choruje na koronawirusa, część matek jest na opiece, bo nie ma kto zająć się dziećmi. Ludzie są przemęczeni, jeden pracownik pracuje za dwóch, za trzech. Dlatego nie możemy na to patrzeć spokojnie. Jako przewodniczący Solidarności zwracam się do pracowników handlu: byliśmy, jesteśmy, i zawsze będziemy z wami – mówił.

Przypomnijmy, że dwie kolejne niedziele –13 i 20 grudnia – będą handlowe.

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze