Gaz - twoja dobra energia

2008-11-03 3:00

Panią Ewę z Warszawy czeka niebawem przeprowadzka do wymarzonego, wreszcie własnego mieszkania. Nowe lokum będzie ogrzewane gazem ziemnym. To dla pani Ewy pewna nowość i dlatego zastanawia się, czy używanie gazu będzie bezpieczne dla jej rodziny.

Ekspert radzi

Panią Ewę z Warszawy czeka niebawem przeprowadzka do wymarzonego, wreszcie własnego mieszkania. Nowe lokum będzie ogrzewane gazem ziemnym.

To dla pani Ewy pewna nowość i dlatego zastanawia się, czy używanie gazu będzie bezpieczne dla jej rodziny.

KRZYSZTOF HUBISZTA, ekspert PGNiG:

- Niebezpieczny gaz? To jakiś mit, który nie ma wiele wspólnego z rzeczywistością. Gaz ziemny to bardzo nowoczesne i bezpieczne źródło energii. W jego przypadku ewentualne zagrożenie może być spowodowane jedynie nieodpowiedzialnym zachowaniem samego użytkownika. Tak naprawdę nasze bezpieczeństwo zależy jedynie od nas samych. Wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad, aby bez żadnych obaw korzystać z tego wygodnego paliwa.

Pamiętaj!

RAZ NA ROK należy zrobić przegląd wewnętrznej instalacji gazowej.

RAZ NA 5 LAT trzeba wykonać próbę szczelności instalacji.

koniecznie nalećy przestrzegać terminów przeglądów technicznych urządzeń gazowych (np. kotła, kuchenki, podgrzewacza wody) określonych przez producentów.

Twój alfabet bezpieczeŃstwa

A jak atest. Kuchenka, podgrzewacz wody czy piec c.o. - wszystkie odbiorniki gazu muszą mieć atest dopuszczający je do sprzedaży i instalowania. Nie warto kupować kota w worku. Zawsze natomiast trzeba sprawdzić, czy wybrane urządzenie ma świadectwo bezpieczeństwa.

B jak bezpieczeństwo. Instalację urządzeń gazowych oraz ich konserwację należy zlecać instalatorom z uprawnieniami, najlepiej poleconym przez producenta (adresy i telefony powinny być w karcie gwarancyjnej). Oczywiście urządzeń nie wolno samodzielnie przerabiać ani też naprawiać.

C jak czujnik. Piecyki łazienkowe, czyli gazowe ogrzewacze wody przepływowej, oraz kotły c.o. muszą być wyposażone w tzw. czujnik ciągu kominowego, a domowe kuchnie gazowe muszą mieć zabezpieczenie palników przed niekontrolowanym wypływem gazu wskutek zalania palnika. Nie kupuj urządzeń bez tych zabezpieczeń.

E jak eksploatacja. Zanim zaczniesz użytkować piec, kuchenkę itp., przeczytaj instrukcję. Unikniesz w ten sposób eksperymentów, które mogą zakończyć się uszkodzeniem nowego sprzętu lub katastrofą.

K jak kominiarz. Warto upewnić się, że kominy i przewody wentylacyjne w twoim domu są systematycznie sprawdzane. Wyniki kontroli kominiarz powinien wpisać do specjalnej książki. Jeśli mieszkasz w domu jednorodzinnym, to sam musisz wezwać kominiarza.

O jak ogrzewanie. Nie należy używać kuchenki gazowej do ogrzewania pomieszczeń. Łatwo wtedy o zatrucie organizmu spalinami.

P jak powietrze. W mieszkaniu nie może brakować powietrza. Dlatego nie wolno zatykać otworów wentylacyjnych i nawiewnych. Inaczej może dojść do zaczadzenia. Gdy w prawidłowo działających urządzeniach gazowych brakuje odpowiedniej ilości powietrza, to następuje niepełne spalanie gazu i może powstać trujący, niewyczuwalny dla nas tlenek węgla (CO).

Z jak zainstaluj. Warto pomyśleć o dodatkowym zamontowaniu w pomieszczeniach z urządzeniami gazowymi alarmu wykrywającego ulatniający się gaz.

Zapach gazu

Gaz ziemny to nowoczesne i bezpieczne źródło energii. Gaz w stanie naturalnym jest bezwonny.

Aby można było wyczuć wypływ gazu ziemnego z sieci lub instalacji gazowej, dodawane są odpowiednie środki nadające mu charakterystyczny zapach.

Dzięki temu nawet przy małym stężeniu gaz jest wyczuwalny, co pozwala ostrzec użytkownika o nieszczelności instalacji.

Co robić, gdy wyczujesz gaz w domu?

Unikaj ognia!

Nie używaj otwartego ognia ani narzędzi i przedmiotów mogących iskrzyć! Nie włączaj ani nie wyłączaj światła i innych urządzeń elektrycznych!

Otwórz okna!

Zapewnij swobodną drogę wydostania się gazu zgromadzonego w pomieszczeniu. Spowoduj przeciąg, otwierając szeroko okna i drzwi.

OpuŚĆ budynek i powiadom innych!

Przed opuszczeniem mieszkania poinformuj inne osoby znajdujące się w budynku o ulatniającym się gazie i nakłoń je do opuszczenia miejsca.

Zamknij dopŁyw gazu!

Zakręć dopływ gazu do budynku zaworem odcinającym, który znajduje się w szafce gazowej na zewnętrznej ścianie budynku.

Wezwij pomoc!

Zadzwoń po pogotowie gazowe.

Bezpłatny telefon: 992

O bezpieczeństwo użytkowników dba nie tylko pogotowie gazowe. Nad tym, aby gaz bezpiecznie docierał do twojego domu, pracuje

w sumie 30 tys. osób! O tej zorganizowanej machinie opowiemy w następnym odcinku 10 listopada

Jak sprawdzić szczelność instalacji?

Na podejrzane miejsce nałóż pędzelkiem roztwór wody i środka pieniącego, (np. szamponu). Pojawienie się bąbli oznacza nieszczelność.

Pogotowie gazowe

Służby pogotowia wyposażone są w najnowocześniejszy sprzęt ratownictwa gazowego i czuwają całą dobę nad bezpieczeństwem użytkowników gazu ziemnego. Jeśli potrzebujesz pomocy wystarczy zadzwonić pod bezpłatny numer telefonu 992. Pogotowie funkcjonuje w strukturach PGNiG, a do jego zadań należy również stałe kontrolowanie stanu sieci gazowych.

Ważne zasady Zaufaj fachowcom

Nie każdy majster może wykonywać prace przy urządzeniach gazowych, a tym bardziej nie może tego robić domowy samouk. Dotyczy to zarówno montażu, jak i przeróbek w instalacji gazowej, a nawet prac przy kanałach wentylacyjnych i kominowych (ich zasypanie gruzem, np. podczas kucia ścian, może uniemożliwić odprowadzanie spalin i doprowadzić do nieszczęścia). Montaż wszystkich urządzeń gazowych musi być wykonany przez instalatora z uprawnieniami budowlanymi i energetycznymi. Wtedy można być spokojnym, że odbiornik gazu jest podłączony bezpiecznie.

Zajrzyj do instrukcji

Tam znajdziesz ważne informacje o urządzeniu.

Pamiętaj o przeglądach

Z kuchenką czy kotłem gazowym jest jak z autem. Nawet jeśli pracują bez zastrzeżeń, to i tak wymagają od czasu do czasu regularnych kontroli technicznych. Dzięki temu możemy nadal korzystać z urządzeń i szybko usunąć ewentualne usterki. Poza tym wtedy możemy być pewni, że urządzenia nadal będą zużywać gaz ziemny ekonomicznie - tak jak po zainstalowaniu. Przeglądów potrzebują także instalacja i przewody wentylacyjne oraz kominowe, o czym powinni pamiętać właściciele i zarządcy domów.

Masz pytania? Chciałbyś się dowiedzieć więcej?

Mnóstwo cennych informacji znajdziesz na stronie www.pgnig.pl, a także pod numerem infolinii 0801-809-900 (dla telefonów komórkowych 032 757-88-88) czynnym od poniedziałku do soboty w godz. 8-22.

PARTNER CYKLU: POLSKIE GÓRNICTWo naftowe i gazownictwo SA

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze