Urząd skarbowy rozpoczął wypłacanie zwrotów podatku. Pierwsze 100 mln zł wróciło do podatników

i

Autor: Pixabay Urząd skarbowy rozpoczął wypłacanie zwrotów podatku. Pierwsze 100 mln zł wróciło do podatników

GIGANTYCZNA KARA. Za błąd w rozliczeniu zapłacisz tysiące. WIEMY, ILE

2021-01-15 10:33

Jedną decyzją rządu wzrosły kary za wykroczenia skarbowe. Są horrendalne. Teraz za mały błąd w rozliczeniu możesz dostać nawet 5600 zł kary skarbowej. Sprawdź, kiedy i za co grozi Ci gigantyczna kara od fiskusa?

Gigantyczne kary od fiskusa. 5600 zł za wykroczenie skarbowe i blisko 27 mln zł. za skarbowe przestępstwo – tak po podniesieniu płacy minimalnej wrosły maksymalne kwoty kar skarbowych. O wykroczeniu skarbowym można mówić, gdy kwota uszczuplenia nie jest wyższa niż pięciokrotna wysokość minimalnego wynagrodzenia (w 2021 roku to 14 tys. zł). Jeśli zdarzy się nam popełnić wykroczenie skarbowe czeka nas gigantyczna kara. Przyjdzie nam zapłacić nawet 5600 zł (mandaty nakładane są od 280 zł do 5600 zł). Co trzeba zrobić, by narazić się skarbówce? Wystarczy np. nie złożyć w terminie rozliczania w terminie. Jeszcze głębiej do kieszeni będą musieli sięgnąć podatnicy, którzy dopuścili się przestępstw skarbowych. Ci mogą zapłacić nawet 27 mln kary skarbowej. Przypominany przez gazetę art. 23 kodeksu karnego mówi o tym, że w orzeczeniu kary grzywny za przestępstwa skarbowe sąd określa liczbę stawek oraz wysokość jednej stawki dziennej. Najniższa liczba stawek to 10, najwyższa - 720. Ustalając stawkę dzienną sąd bierze pod uwagę np. dochody sprawcy i jego warunki osobiste czy rodzinne. Stawka dzienna nie może być niższa od 1/30 części minimalnego wynagrodzenia (93,33 zł), ale też przekraczać jego 400-krotności. Kara grzywny za przestępstwo skarbowe może więc wynieść od 933,33 zł do nawet 26,8 mln zł. To znaczy, że w przypadku przestępstw skarbowych kara może wynosić aż 27 mln. zł.

Zmiany w 500 plus. Koniec wyrównania świadczenia

Atak zimy w Polsce

Taką gigantyczną karę można teoretycznie dostać np. za opłacanie faktur z pominięciem mechanizmu podzielonej płatności, czy za wystawianie nierzetelnych fakt, brak raportowania schematów podatkowych (MDR) mimo takiego obowiązku albo podawanie w Jednolitym Pliku Kontrolnym nierzetelnych informacji. Na łamach Rzeczpospolitej Jarosław Ziobrowski, adwokat i partner w Kancelarii Kurpisz Ziobrowski uspokaja jednak, że tak wysokie kary za powyższe przestępstwa zwykle nie są zasądzane. Surowo karane, zdaniem eksperta, są natomiast wyłudzenia VAT czy niepłacenie akcyzy.

Zmiany w 500 plus. Czy będzie próg dochodowy?

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze