chleb

i

Autor: pixabay

Ceny chleba

Gigantyczna podwyżka cen chleba w przyszłym roku. Ceny szokują!

2022-12-09 7:41

"15 złotych. Tyle możemy od nowego roku płacić za bochenek chleba" - podaje portal RMF24. Jak czytamy takiego rozwiązania nie wyklucza część piekarzy. Powodem są podwyżki rachunków m.in. za gaz. Jak podaje RMF24 piekarze obawiają się, że część zakładów nie przetrwa. Będzie też ograniczyć zatrudnienie w piekarniach.

Gigantyczne ceny chleba

Dlaczego za chleb najprawdopodobniej trzeba będzie płacić 15 zł? "Wynika to głównie z nowych umów na dostawy gazu" - tłumaczy Waldemar Bryzek prezes piekarni GS Ryki w rozmowie z RMF24. "Jeżeli płaciłem do tej pory sześć, siedem tysięcy to teraz będę płacił nawet 28 tysięcy - mówi Bryzek i dodaje - "Jak mamy działać w takiej sytuacji?".

"Nie tylko gaz jest drogi, również energia elektryczna, paliwo czy rosnące koszty zatrudnienia" - mówi RMF24 właściciel Akademii Wypieków Andrzej Piętka. "Z dnia na dzień okazuje się, że nawet na opłaty brakuje" - podkreśla. Piekarze chcą, by dopisano ich do listy podmiotów wrażliwych, która znalazła się w ustawie zamrażającej ceny gazu na przyszły rok. W przyszłym tygodniu przepisami w tej sprawie ma się zająć Senat.

30 mld zł lub więcej mogą kosztować szykowane w rządzie rozwiązania osłonowe dla odbiorców gazu - wynika z ustaleń "Dziennika Gazety Prawnej" z połowy listopada. Z ustaleń "DGP" wynika, że w zależności od ostatecznego wariantu koszty nowego pakietu, który miałby stanowić domknięcie tarczy energetycznej, to kwestia kilkunastu-kilkudziesięciu miliardów złotych. 

Drożyzna w okresie przedświątecznym sprawia, że przeciętna rodzina wyda o 3,3 proc. mniej niż przed rokiem. "81 proc. Polaków zamierza ograniczyć wydatki na świąteczne zakupy spożywcze, w ub. roku taki zamiar miało 45 proc. respondentów" - wynika z raportu autorstwa platformy analityczno-badawczej UCE Research i Grupy BLIX przekazanego PAP raportu.

Sonda
Czy drożyzna jest dla Ciebie problemem?
Forum w Karpaczu 2022: Piotr Najbuk
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze