emerytura

i

Autor: shutterstock

Można pozazdrościć

Gigantyczne emerytury z ZUS. Nawet 17 000 złotych. Dla kogo?

2023-09-17 13:51

Emerytura często okazuje się zbyt mała, by zaspokoić wszystkie niezbędne potrzeby seniorów, którzy muszą się liczyć z każdym groszem, zwłaszcza przy szalejącej inflacji i drożyźnie. Niektórzy jednak mają wyjątkowe szczęście, a ZUS wypłaca im astronomiczne kwoty rzędu nawet 17 tysięcy zł miesięcznie.

Emerytura od lat jest powodem do narzekań wielu seniorów. Choć rząd stara się im pomóc poprzez waloryzację czy 13. i 14. Emeryturę, nie wszyscy mogą liczyć na wystarczającą wysokość świadczenia. Warto przypomnieć, że średnia wysokość emerytury w Polsce to około 3500 zł brutto.

- Łącznie oszczędności emerytalne Polaków to blisko 4 bln zł, z czego zdecydowana większość, czyli około 3,7 bln zł to konto podstawowe i subkonto w ZUS – mówił w rozmowie z Business Insider wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju Bartosz Marczuk.

Nie wszyscy jednak mają powody do narzekań. Jak się okazuje, w ZUS-ie jest kilku "milionerów", którzy mogą liczyć na wysoką emeryturę. - Liczba osób, których zgromadzony kapitał emerytalny według stanu na grudzień 2022 r. przekracza 1 mln zł, wynosi 144,4 tys. – poinformował w rozmowie z Business Insiderem Grzegorz Dyjak z biura prasowego ZUS.

To oznacza, że dla kobiety, która przejdzie w wieku 60 lat na emeryturę z takim kapitałem, świadczenie wyniesie 3900 zł miesięcznie, a u mężczyzny w wieku 65 lat będzie to 4800 zł.

Rekordzistą jest jednak 74-latek z województwa śląskiego, który nadal pracuje. Na koniec 2022 roku zgromadził w ZUS-ie kapitał 2,4 miliona zł, co oznacza, że jego należne świadczenie (biorąc pod uwagę przewidywaną długość pozostałego życia, która wynosi 149 miesięcy) wyniosłoby ponad 17 000 zł miesięcznie.

Sonda
Obawiasz się kwoty swojej emerytury?
Pieniądze to nie wszystko Przemysław Litwiniuk
Najnowsze