Orlen

i

Autor: Maciej Luczniewski/REPORTER Orlen

Na co Orlen wyda pieniądze?

Gigantyczne inwestycje Orlenu! Wiemy na co przeznaczą miliardowe zarobki

2022-08-05 14:50

Orlen planuje wielkie inwestycje! Koncern w II kwartale 2022 roku zarobił 3,7 mld zł netto i to mimo kłopotów na rynku paliw. Dzięki konferencji prasowej 08.05.2022 dowiedzieliśmy, jakie inwestycje planuje koncern na resztę roku. Pieniądze trafią m.in. na petrochemię, energetykę, czy przejęcie PGNiG.

Orlen planuje ogromne inwestycje. Wyda zarobione miliardy

Pisaliśmy tutaj o ogromnych zarobkach Orlenu osiągniętych mimo wysokich cen paliwa i tym samym niższego popytu na nie i niskich marż. W trakcie konferencji prasowej 08.05.2022 członek Zarządu Orlen ds. Finansowych Jan Szewczak przyznał, że koncern chce, aby paliwa były tanie i dostępne dla Polaków, a żeby tak się stało musi mieć wysoką pozycję, którą uzyska dzięki szeroko zakrojonym inwestycjom.

- My uważamy, że bez znaczącego działania inwestycyjnego ciężko się dzisiaj na świecie w czołówce utrzymać. Chcemy być liderem w regionie, a przy połączeniu z PGNiG wyrastamy w Europie na bardzo liczącego się gracza [...] Nigdy tyle nie inwestowano w Orlenie, zarówno w modernizację, jak i w projekty rozwojowe - mówił Szewczak.

Na co zostaną przeznaczone zarobki Orlen?

Szewczak przyznał, że Orlen będzie inwestować w petrochemię, m.in. w olefiny, które są wykorzystywane jako baza do wytwarzania przedmiotów codziennego użytku np. środków czystości, artykułów higienicznych, medycznych, do włókien syntetycznych używanych w odzieży etc. Zaznaczył, że to jedna z największych inwestycji w Europie.

Orlen planuje również inwestycje w paliwa alternatywne, takie jak wodór. W tym roku koncern podpisał umowy z 37 podmiotami na produkcję, magazynowanie i wykorzystanie niskoemisyjnego wodoru, ponadto została uruchomiona pierwsza w Polsce mobilna stacja tankowania wodoru.

Inwestycje zostaną poczynione także w farmy wiatrowe na Bałtyku. Jeszcze w tym roku Orlen zakończył badania geotechniczne dna morskiego.

Największa inwestycja Orlen. Więcej zostanie w portfelach Polaków?

Jednak prawdopodobnie największą inwestycją w tym roku będzie przejęcie spółki energetycznej PGNiG. Prezes Orlen Daniel Obajtek zapowiedział, że nastąpi to najprawdopodobniej na przełomie października i listopada. Według jego obietnic, inwestycja ma zapewnić bezpieczeństwo energetyczne Polsce i tym samym niższe rachunki.

Efekty tej fuzji będą ważne dla portfeli Polaków. I niebawem się o tym przekonacie - obiecywał prezes Orlen.

Sonda
Czy połączenie Orlenu i Lotosu to dobry pomysł?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze