Gigantyczne podwyżki cen drobiu

i

Autor: SHUTTERSTOCK Gigantyczne podwyżki cen drobiu

Gigantyczne podwyżki cen drobiu. Zabraknie kurczaków?

2021-04-16 15:58

Eksport drobiu zamiera. Obecnie w Polsce dotknięte jest około 1 mln sztuk drobiu w stadach zarodowych, co daje około 30 mln mniej piskląt na rynku w skali miesiąca - wynika z danych firmy SuperDrob.

Od początku roku wykryto w Polsce ok. 150 ognisk tzw. ptasiej grypy, wybito już kilka milionów ptaków. Eksport drobiu zamiera. Sytuacja jest bardzo poważna. W rejonie Żuromina wybito już ok. 4 mln kur z ok. 100 milionów tam hodowanych.

"Stada reprodukcyjne są zdziesiątkowane. Nie ma wystarczającej ilości jaj do wylęgu a to jest tożsame z brakami jaj, piskląt i żywca" - podaje przedstawiciel firmy SuperDrob. "Dla firm drobiarskich oznacza to koszmarnie drogie koszty zakupy kurcząt. To przełoży się na cenę końcową w sklepie".

Świąteczne zakupy podczas pandemii. Prezenty w czasach zarazy

Sytuacja coraz trudniejsza

- Polska już w zeszłym roku została dotknięta epidemią grypy ptaków. Ostatnie ogniska choroby wygasły w kwietniu 2020 roku, przez kolejne trzy miesiące był utrzymywany zakaz importu polskiego drobiu. Ruszył więc dopiero w sierpniu i teraz sytuacja się powtarza – mówi money.pl Dariusz Goszczyński, dyrektor Krajowej Rady Drobiarstwa.

Dodaje, że w tym roku sytuacja jest dużo trudniejsza, również nie pomaga nam pogoda. Wirus grypy ptaków trudniej się rozprzestrzenia i łatwiej ginie w wyższych temperaturach. Kwiecień 2020 był ciepły, teraz pogoda jest mniej przyjazna dla ludzi, sprzyja za to wirusom grypy ptaków.

Sonda
Czy uważasz, że ceny mięsa drobiowego są za wysokie?

Załamanie cen

Jak wynika z danych SuperDrob ceny podskoczyły z poziomu 4 zł w listopadzie 2020 roku do 6,5 zł w marcu 2021. "Po ubojach sanitarnych stad zarodowych, które są teraz, za około 40 dni na rynku dojdzie do załamania cen i poszybowania ich w górę. Dotknie to każdego konsumenta, a nie wiadomo, ile jeszcze grypa ptaków potrwa i gdzie się rozniesie" - podaje SuperDrob.

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze