W znowelizowanej ustawie budżetowej prognozowana inflacja średnioroczna ma wynieść 12 proc. a wzrost wynagrodzeń o 11,9 proc. W 2024 roku natomiast, inflacja ma wynieść 6,6 proc. a wzrost wynagrodzeń - 9,7 proc. Oznacza to, że "realnie zarabialibyśmy średnio o 2,9 proc. więcej niż w roku bieżącym i wrócilibyśmy w pod koniec przyszłego roku poziomem życia do 2021 r." - wylicza Business Insider. Jak wygląda sytuacja w innych krajach?
Spadek płac w krajach europejskich. Zyskuje Rosja oraz Turcja
Ciekawym przykładem jest Turcja - kraj, w którym zgodnie z najnowszymi danymi inflacja zeszła poniżej 40 proc. dopiero w maju 2023 roku. W marcu - jak przytacza Business Insider - wynagrodzenia wzrosły o 119,4 proc. rok do roku przy inflacji 50,1-procentowej. Realnie płaca przeciętnego Turka wzrosła więc o aż 45,8 proc. rdr.
Równie ciekawą kwestią jest Rosja, która aktualnie ponosi gigantyczne koszty związane z inwazją i prowadzeniem wojny w Ukrainie. Średnia płaca wzrosła w marcu o 6,9 proc. rdr. przy inflacji 3,5-procentowej. Realnie rosyjski pracownik dostaje o 3,2 proc. więcej niż rok temu. Analogiczna sytuacja jest na Białorusi - w kwietniu płace wzrosły tam o 9,4 proc, rdr. Jak wygląda sytuacja w pozostałych krajach?
Realna płaca w Polsce spada. Najgorzej sytuacja wygląda na Węgrzech
Jak informuje "BI" Polska znajduje się na 14 miejscu na świecie w negatywnej klasyfikacji spadku realnej płacy na 50 przebadanych krajów (realnie zarabialiśmy przeciętnie mniej o 2,3 proc. niż rok wcześniej). Zbliżone wskaźniki mają Malta oraz Japonia (2,4 proc. spadku).
Największy spadek odnotowano na Węgrzech (spadek o 6,9 proc.) oraz na Łotwie (spadek o ponad 6 proc.). Czteroprocentowe spadki zaliczyły Słowacja, Austria oraz Włochy - trzyprocentowe Dania i Czechy. W których krajach realne płace poszły w górę? Realna płaca wzrosła w Luksemburgu (wzrost o 6,1 proc.), Bośni i Hercegowinie (wzrost o 4,6 proc.), Chinach i Nowej Zelandii (ponad 3 proc. wzrostu).
Polecany artykuł: