Makaron

i

Autor: Shutterstock

Komunikat GIS

GIS ostrzega: toksyny wykryte w trzech partiach makaronu

2022-09-14 20:14

Główny Inspektorat Sanitarny poinformował w środę o wykryciu wyższego niż dopuszczalny poziomu ochratoksyny A w trzech partiach makaronu żytniego. Producentem makaronu jest firma Bartolini Eko.

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie

GIS wydał ostrzeżenie, w którym poinformował, że w wyniku badań przeprowadzonych przez Państwową Inspekcję Sanitarną stwierdzono wyższy niż dopuszczalny poziom ochratoksyny A w partiach makaronu żytniego określonych w ostrzeżeniu. Ochratoksyna A jest toksyną wytwarzaną przez grzyby rodzaju Aspergillus i Penicillium, która ma szkodliwe działanie na zdrowie człowieka.

Ostrzeżenie dotyczy partii produktu Bartolini Eko o numerze 06.2024L02, w skład której wchodzą: makaron 100 proc. żytni pełnoziarnisty (ekologiczny), gniazda numer 4 (tagliatelle) o masie netto 250 g; makaron świderek o masie netto 400 g i makaron muszla numer 2 o masie netto 400 g.

Wszystkie wymienione partie makaronów mają minimalną datę trwałości do czerwca 2024 roku. Producentem jest firma P.P.H "TABIT" Sp. z o.o. ul. Kołłątaja 44, 05-402 Otwock.

Forum w Karpaczu 2022: Sławomir Grzelczak

Proces wycofywania produktów jest monitorowany

Firma Tabit Sp. z o.o., ul. Boryszewska 8, 05-46 Wiązowna powiadomiła swoich odbiorców i dobrowolnie rozpoczęła procedurę wycofywania ww. produktu od swoich odbiorców.

W komunikacie GIS zaznaczono, że "nie należy spożywać partii wyrobów określonych w tym komunikacie", a organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej monitorują proces wycofywania prowadzony przez producenta.

Sonda
Czy masz w domu produkty, przed którymi ostrzega GIS?
Najnowsze