Adam Niedzielski

i

Autor: Krystian Maj/KPRM

Godzina policyjna na Wielkanoc?! Minister Niedzielski: Szczyt trzeciej fali koronawirusa na święta

2021-03-27 8:56

Koronawirus w Polsce. Mamy 31 757 nowych zakażeń koronawirusem; to o 5 tys. więcej niż było tydzień temu - poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski na antenie RMF FM. Szef resortu zdrowia przewiduje, że szczyt trzeciej fali koronawirusa przypadnie w okolicy świąt wielkanocnych i przestrzega Polaków, że to nie jest czas, żeby omijać obostrzenia i zakazy. Jeśli sytuacja pandemiczna nie ulegnie poprawie, rząd rozważy wprowadzenie godziny policyjnej i zakaz wychodzenia z domu.

Koronawirus w Polsce. Godzina policyjna na Wielkanoc?Szef resortu zdrowia był pytany w RMF FM o najnowsze dane dotyczące zakażeń koronawirusem. "Mamy 31 757 nowych zachorowań" - poinformował. "Ale to też jest o pięć tysięcy więcej niż było tydzień temu" - zaznaczył. Jak podkreślał Niedzielski, "ta dynamika cały czas jest powyżej 20 proc.". "To jest nieco mniejsza dynamika niż wczoraj, bo przypomnę, że wczoraj mieliśmy przyrost o ponad 9 tysięcy zachorowań, więc tutaj, niestety, nie ma żadnych pozytywnych sygnałów, jeśli trzeba było się takich doszukiwać" - dodał. Trzeba się podziewać, że apogeum trzeciej fali będzie w okresie okołoświątecznym - mówił minister zdrowia.

Koronawirus. Twardy lockdown już obowiązuje! Policja masowo wlepia mandaty! Kontrole w kościołach?

Kiedy skończy się pandemia? Doktor Grzesiowski odpowiada
Sonda
Czy należałoby wprowadzić godzinę policyjną i zakaz wychodzenia z domu na Wielkanoc?

- Stan jest krytyczny, bierzemy wszystkie scenariusze pod uwagę - i te optymistyczne, ale przede wszystkim te pesymistyczne - ostrzegł Niedzielski w odpowiedzi na pytanie o możliwe wprowadzenie w Polsce stanu nadzwyczajnego bądź godziny policyjnej.

- Wszyscy powinniśmy zdawać sobie sprawę patrząc i na statystki, i na regulacje (wprowadzające nowe obostrzenia - PAP), że to już nie jest ten czas, kiedy trzeba sobie udowadniać, jak obejść regulacje, bo to jest narażanie bezpieczeństwa siebie i najbliższych - podkreślił.

Niedzielski został zapytany, czy dotychczasowe obostrzenia nie są za słabe i w związku z tym należy wprowadzić w Polsce stan nadzwyczajny. "Jak patrzę na porównania międzynarodowe dotyczące obostrzeń, które są stosowane u nas w Polsce i zagranicą to jedynym elementem, który odróżnia nas w poważny sposób, to zastosowanie godzin policyjnych, czyli całkowitego zakazu wychodzenia z domu" - mówił szef resortu zdrowia. "Regulacyjnie my musielibyśmy takie obostrzenia wprowadzać poprzez ustawę" - dodał.

Przekazał, że rząd bierze wszystkie scenariusze pod uwagę - i te optymistyczne, ale przede wszystkim te pesymistyczne.

Szef MZ zwracał uwagę, że obecnie bardzo trudna sytuacja jest na Śląsku. "Na Śląsku przygotowujemy specjalne plany ewentualnej relokacji pacjentów z wykorzystaniem transportu lotniczego, wojskowego do tych regionów, gdzie są jeszcze dostępne łóżka szpitale. Tutaj prace logistyczne i przygotowania trwają pełną parą" - poinformował minister.

Czas próby

Dopytywany, czy rozważane jest wprowadzenie godziny policyjnej w czasie świąt wielkanocnych, Niedzielski odpowiedział: "jeżeli sytuacja będzie taka, że nie będziemy widzieli w ciągu najbliższego tygodnia, półtora tygodnia, w tym okresie okołoświątecznym, że dochodzi do przesilenia, tzn. że zmieniają się trendy, to na pewno będziemy musieli rozważyć takie scenariusze"

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze