Gorący temat: Pożyczaj z głową

2013-10-14 4:00

Ulotki z ofertami szybkich pożyczek w "15 minut", "bez BIK" kuszą na każdym kroku. Wszędzie jest ich pełno - zalewają klatki schodowe, chodniki, znajdziesz je w każdym większym sklepie. Nic więc dziwnego, że gdy twój portfel świeci pustkami, a ty na gwałt potrzebujesz gotówki, zastanawiasz się, czy nie skorzystać z takiej propozycji.

Podpowiadamy, jak nie dać się złapać na najpopularniejsze chwyty reklamowe.

Uważaj, od kogo pożyczasz

Przede wszystkim warto wiedzieć, że instytucji udzielających pożyczek jest mnóstwo. O dodatkowy zastrzyk gotówki możesz starać się zarówno w bankach, jak i parabankach. Te ostatnie nie są jednak nadzorowane przez KNF (Komisję Nadzoru Finansowego). W banku nie dostaniesz pożyczki od ręki, tu bowiem obowiązują pewne procedury. Parabanki udzielą pożyczki rzeczywiście szybko, nawet z dostawą do domu. Ale uwaga! Za tą wygodą kryją się wysokie koszty.

Bez formalności

Starając się o pożyczkę w parabanku, zwykle nie musisz dokumentować swoich dochodów ani zdolności kredytowej, nikt też nie sprawdzi cię w BIK (Biuro Informacji Kredytowej). Brzmi nieźle, ale nie daj się na to złapać! Takie pożyczanie bez "zbędnych" formalności może mieć przykre konsekwencje. Dlaczego? Bo jest dla instytucji finansowej dużym ryzykiem i dlatego często wiąże się z horrendalnym wręcz oprocentowaniem. A to dla ciebie dodatkowy koszt. Często też termin spłaty długu jest bardzo krótki.

Niskie oprocentowanie

Jeśli oprocentowanie jest niskie, to prowizja będzie wyższa. Zdarza się, że musisz ją wpłacić jeszcze przed udzieleniem kredytu. Dopiero po podpisaniu umowy okazuje się, że proponowany przez klienta sposób zabezpieczenia pożyczki jest niewystarczający. Nie dość, że pożyczki nie dostajesz, to jeszcze tracisz wpłaconą zaliczkę.

Niska rata

To też dobry chwyt reklamowy. 20 zł tygodniowo brzmi całkiem nieźle, ale gdy zsumujesz wszystko, tak dobrze już nie wygląda. Często trzeba oddać dwa razy tyle, ile się pożyczyło!

Dodatkowe koszty

Odsetki i prowizja to nie wszystko. Do tego dochodzi jeszcze opłata przygotowawcza, ubezpieczenie. Składka zwykle zależy od liczby miesięcy, na które jest rozłożony kredyt. Jest jeszcze opłata za przedłużenie terminu spłaty. Szybka pożyczka jest na ogół krótkoterminowa. Przedłużenie spłaty jest możliwe, ale to kosztuje. Niektóre firmy dostarczą pożyczkę do domu, po raty też do ciebie przyjdą, ale za taką obsługę domową trzeba dodatkowo zapłacić.

Uwaga! Zanim zdecydujesz się na pożyczkę, pamiętaj, że chwilowy zastrzyk finansowy może przez długi okres pustoszyć twój portfel.

Ostrożności nigdy za wiele

Jeśli jednak bez kredytu się nie obejdziesz, bo musisz np. kupić węgiel czy leki, pożycz tylko tyle pieniędzy, ile naprawdę potrzebujesz. Zdecyduj się na instytucję finansową nadzorowaną przez KNF. Poproś pracownika banku o wyliczenie całego kosztu pożyczki i raty kredytu przy różnych okresach kredytowania. Dzięki temu będziesz wiedział, która opcja jest dla ciebie najkorzystniejsza. Musisz pamiętać, że przez pewien okres twoje dochody będą uszczuplone właśnie o tę ratę.

Najszybciej dostaniesz pożyczkę w banku, w którym masz konto osobiste, ale niekoniecznie będzie ona najtańsza. Dlatego też zanim podpiszesz umowę z bankiem, porównaj oferty co najmniej kilku z nich. Przed podpisaniem uważnie przeczytaj wszystkie punkty umowy. Jeżeli czegoś nie rozumiesz, pytaj!

Ważne! Wybierz taki bank, który pozwoli ci ustalić datę spłaty rat, np. dopasowując ją do dnia wypłaty wynagrodzenia.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze