góral z Zakopanego/Tatr+kelner z knajp góralskich

i

Autor: Shutterstock

Praca sezonowa

Górale szukają pracowników. Ile można zarobić?

2023-07-06 14:21

Górale narzekają na brak chętnych do pracy w branży turystycznej, a sezon letni już się rozkręca. Od 15 lipca do 15 sierpnia jest szczyt turystyczny i będzie potrzeba jeszcze więcej pracowników – powiedział w rozmowie z money.pl Jan Gąsienica-Walczak, były zastępca burmistrza Zakopanego. Portal sprawdził, jakie stawki oferują lokalni przedsiębiorcy.

 Zakopane - ile można zarobić w gastronomi w Zakopanem

Jak podaje money.pl – stawki są bardzo zróżnicowane. Są propozycje w granicach minimalnej płacy, wynoszącej od 1 lipca 3600 zł brutto, a nawet poniżej tej kwoty. Ale w niektórych placówkach kelner może liczyć na wynagrodzenie ok. 7 tys. zł brutto. Niektórzy przedsiębiorcy przedstawiają w ofercie  stawki godzinowe, od 1 lipca stawka ta nie może być niższa niż 23,50 zł

Przeciętne zarobki w górskiej gastronomii to:

pomoc kuchenna – od 3,5 do 4 tys. zł brutto;

kelner – od 4 do 5 tys. zł brutto;

kucharz – od 6 do 8 tys. zł brutto.

Barmani najczęściej mają oferowaną stawkę godzinową. Średnia kształtuje się na poziomie 25-28 zł brutto Są też oferty dla "pizzermanów". I tu rozpiętość proponowanych wynagrodzeń jest spora, a samych ofert – niewiele. Stawki oscylują w granicach 5-9 tys. zł.

Sporo ofert poniżej minimalnej krajowej

Jeden z pensjonatów, mający też restaurację, poszukuje pracownika na zmywak. Oferuje od 20 do 30 zł na godzinę, bez zakwaterowania. Dolna stawka ostatniej oferty jest zatem poniżej minimalnej krajowej. Pracodawców oferujących kwoty niższe niż 3,6 tys. zł brutto lub 23,50 zł brutto za godzinę nie jest wcale tak niewielu. Najczęściej w ich przypadku w rubryce "typ oferowanej umowy" widnieje: "inna". W opisach tego typu ofert przewija się też często informacja o "współpracy", zamiast wskazania rodzaju umowy.

Sonda
Czy planujesz podjęcie pracy w wakacje?
Tańczące z promocjami 04.07.2023
Najnowsze