Grecy potrzebują nianiek i kelnerów

2008-08-21 4:00

Otwarty rynek pracy i przyzwoite zarobki działają jak magnes na Polaków, którzy masowo emigrują do Grecji. Odkąd w maju 2006 roku otworzył się dla nas grecki rynek pracy, możemy się po nim poruszać bez ograniczeń.

Szacuje się, że w ojczyźnie Heraklesa pracuje dziś blisko 40 tysięcy Polaków. Najczęściej mężczyźni znajdują zatrudnienie w budownictwie, a kobiety pomagają w prowadzeniu domu.

Niezbędne formalności

Grecy nie stwarzają Polakom żadnych trudności w podjęciu zatrudnienia. Nie wymagają pozwolenia na pracę. Problemem nie jest również pobyt, pod warunkiem że interesuje nas praca trwająca krócej niż 3 miesiące. Jeśli planujesz zostać tu dłużej, musisz złożyć (w ciągu 8 dni od momentu przyjazdu) na posterunku policji wniosek wraz z kopią dokumentu tożsamości. Zapłacisz za to ok. 1 euro.

Pracodawca ma obowiązek zarejestrować cię w Instytucie Ubezpieczenia Społecznego (IKA). Po załatwieniu wszystkich formalności otrzymujesz książeczkę ubezpieczeniową i zaczynasz zbierać znaczki ubezpieczeniowe za przepracowane okresy. Większość składki ubezpieczeniowej, bo ok. 44 proc., odprowadza za ciebie pracodawca. Sam musisz opłacić 16 proc. By móc to zrobić, musisz wyrobić numeru identyfikacji podatkowej w greckim urzędzie skarbowym.

Kto znajdzie pracę?

Nietrudno się domyślić, że w Grecji dominuje przemysł turystyczny. W sezonie pojawiają się zatem tysiące wolnych miejsc pracy w tym sektorze. Najbardziej pożądani są kucharze, kelnerzy, pomoce kuchenne i hotelowe oraz recepcjoniści. Przemysł turystyczny potrzebuje też wykwalifikowanych robotników. Poszukiwani są więc: hydraulicy, spawacze, ogrodnicy i elektrycy. Szanse na znalezienie intratnej posady mają też technolodzy żywności, ratownicy wodni oraz instruktorzy różnych dyscyplin sportowych. Oprócz ogłoszeń turystycznych nie brakuje tu ofert pracy dla osób sprzątających domy oraz opiekujących się dziećmi i osobami starszymi. Pracę znajdą tu od ręki także informatycy, budowlańcy i lekarze specjaliści.

Wynagrodzenia w Grecji nie należą do najwyższych w Europie, ale i tak są zdecydowanie wyższe niż w Polsce. Minimalna pensja oscyluje w granicach 700 euro (ok. 2330 zł). Tyle mogą zarobić osoby pracujące sezonowo w rolnictwie i turystyce. Zdarza się jednak, że pracodawca potrąca z pensji koszty utrzymania i zakwaterowania.

Sprawdź, ile zarobisz

Oficjalnie zarobki kształtują się następująco:

7 euro na godzinę (ok. 23 zł) zarobi Polka, która opiekuje się dziećmi lub sprząta mieszkanie

12 euro na godzinę (ok. 40 zł) można zarobić, prasując lub sprzątając w najlepszych domach. Tutaj wymaga się jednak doświadczenia i znajomości języka greckiego

20-30 euro (ok. 67-100 zł) dniówki ma kelnerka pracująca w kawiarni, do której często wpadają turyści. Nie wymaga się dobrej znajomości greckiego czy też angielskiego

20-35 euro dziennie (ok. 67-117 zł) ma kelnerka pracująca w lokalu obleganym przez Greków. Konieczna jest tu znajomość greckiego

30-35 euro na dzień (ok. 100-117 zł) dostanie pomocnik w ekipie remontowej pomagający glazurnikom lub malarzom

35-45 euro dziennie (ok. 100-150 zł) może wyciągnąć pomocnik na budowie nieznający języka greckiego

50-80 euro dziennie (ok. 167-266 zł) to standardowa stawka majstra na budowie

900-1400 euro miesięcznie (ok. 2997-4662 zł) może zarobić sprzedawca sklepowy

1000-1700 euro miesięcznie (ok. 3330-5994 zł) wyciągnie specjalista mechanik

700-2000 euro w miesiącu (ok. 2331-6660 zł) dostanie sekretarka

2000-5500 euro (ok. 6660 - 18 315 zł) - na tyle w skali miesiąca może liczyć menedżer średniego szczebla,

6000-15000 euro (ok. 19 980 - 49 950 zł) - taką pensję otrzyma menedżer na stanowisku kierowniczym.

Najbezpieczniej jest jednak przyjąć, że pracownik sezonowy na czysto zarobi w Grecji ok. 600 euro miesięcznie (1998 zł). Kelnerzy i barmani mogą liczyć na znacznie więcej, bo do pensji podstawowej doliczają napiwki w wysokości ok. 400 euro (ok. 1332 zł). O wiele większe pieniądze otrzymają specjaliści: informatycy, inżynierowie i architekci. Ich pensja na czysto wynosi ok. 2000 euro miesięcznie (6660 złotych).

Przydatne linki informacyjne:

Ambasada RP w Atenach http://www.athens.polemb.net/

Ambasada Grecji w Warszawie http://www.greece.pl/polski/index.htm

Strona z informacjami o greckich firmach i instytucjach http://www.diadiktion.com/catalogueEN.htm

Gdzie szukać pracy w Grecji?

Najlepiej zacząć jeszcze przed wyjazdem z Polski. Wiele ofert pochodzi z greckich, polskich lub grecko-polskich biur pośrednictwa pracy. Niestety, nagminnie zdarzają się oszustwa wśród firm rekrutujących pracowników. Ważne jest więc, by jak najdokładniej sprawdzić biuro, ofertę, koszty i opłaty związane z procesem zatrudnienia. W przeprowadzaniu takiego wywiadu pomocne mogą być fora internetowe. Dobrym sposobem na sprawdzenie legalności firmy jest kontakt z polską ambasadą w Atenach. Oferty pracy w Grecji pojawiają się także w polskich urzędach pracy. Jeśli skorzystamy z takiego ogłoszenia, możemy mieć pewność, że nie zostaniemy oszukani.

Aktualne ogłoszenia:

www.eurojobpolska.pl

www.grekpol.pl

www.europraca.info

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze