Dwucyfrowa drożyzna w sklepach! Inflacja spada, ale nie na zakupach

i

Autor: Shutterstock

Gospodarka

Inflacja ostro w dół! GUS podał szybkie dane za październik

2023-10-31 9:59

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w październiku 2023 r. wzrosły (rok do roku) o 6,5 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 0,2 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny. We wrześniu był to poziom 8,2 proc. Ze względu na urealnienie cen paliw, na koniec roku ekonomiści z banku Millennium przestrzegają, że inflacja może jeszcze wzrosnąć.

Inflacja może jeszcze wzrosnąć!

Ankietowani przez PAP Biznes analitycy oczekiwali wzrostu cen w październiku o 6,6 proc. rdr i wzrostu o 0,3 proc. mdm. Inflacja CPI w październiku wyniosła mdm +0,2 proc. - flash szacunek GUS. Konsensus PAP: +0,3 proc. We wrześniu: -0,4 proc.

Inflacja tym samym osiągnęła najniższy poziom od września 2021 r., gdy wyniosła 5,9 proc. w skali rocznej. Według ekonomistów, do spadku inflacji w październiku przyczyniła się ponownie, tak jak w poprzednich miesiącach, zniżka cen paliw i wolniejszy wzrost cen energii elektrycznej. 

Ekonomiści z Banku Millennium ostrzegają, że ze względu na urealnienie cen paliw, ostatnie miesiące tego roku mogą przynieść jednak podwyżkę tempa wzrostu cen. Co potwierdza Jakub Rybacki ekonomista PIE, który zapowiada, że „w grudniu tempo wzrostu cen powinno ponownie przekraczać 7 proc. z uwagi na droższe paliwa” – stwierdził

„Ceny paliw ponownie zaczną rosnąć zgodnie z tendencjami na rynku globalnym. Początek sezonu grzewczego przynosi również wzrost kosztów ogrzewania. Przy bieżącym stanie prawnym, w styczniu stawki VAT na żywność wrócą na standardowe poziomy. Podniesie to inflację o 0,8 pkt procentowego na początku roku. Spodziewamy się, także wzrostu kosztów elektryczności i gazu o przynajmniej 20 proc. wraz z końcem zamrożenia cen energii – to doda kolejne 1,5 pkt procentowego” – prognozuje Rybacki.

Bartosz Sawicki, analityk Cinkciarz.pl. zapowiada, że w 2024 r. ścieżka inflacji znajdzie się pod silnym wpływem decyzji nowego rządu w sprawie zerowej stawki podatku VAT na żywność czy też odmrożenia taryf energii elektrycznej.

"Wygaśnięcie z końcem grudnia działań osłonowych podbiłoby dynamikę CPI nawet o 2 pkt proc. Możemy jednak przyjąć, że wzrost cen w pierwszej części przyszłego roku ponownie zacznie się obniżać, a najsłabszy będzie w II kw. 2024 r."-uważa Sawicki.

W opinii Rybackiego z PIE w kolejnych kwartałach 2024 r. inflacja będzie obniżać się stopniowo.

 Stopy procentowe w dół

Kolejny silny spadek inflacji może być argumentem na rzecz obniżki stóp procentowych na listopadowym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej. 

"Spodziewamy się, że spadek inflacji skłoni Radę Polityki Pieniężnej do trzeciej z rzędu obniżki stóp procentowych. Na posiedzeniu kończącym się 8 listopada stopa referencyjna zostanie zredukowana z 5,75 do 5,5 proc. Najprawdopodobniej będzie to już ostatnia zmiana kosztu pieniądza w 2023 r. - prognozuje analityk Cinkciarz.pl.

Pieniądze to nie wszystko Paweł Borys
QUIZ PRL. Ciemny lud to kupi! Jak wyglądała propaganda w PRL-u? Pamiętasz?
Pytanie 1 z 10
Naród z partią, partia:

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze