Hakerzy skradli już w tym roku miliardy złotych

2018-10-11 13:12
Bitcoin straci na atrakcyjności?
Autor: Shutterstock

Mówi się, że najwięksi hakerzy zatrudniani są przez światowe agencje rządowe. Cyberprzestępcy w czasach wszechobecnej cyfryzacji rozwoju sieci stanowią nierzadko największe zagrożenie. Potrafią wyłączyć prąd w całych, miastach, przejąć kontrolę nad samolotami czy ukraść miliardy złotych, wszystko bez ruszania się zza ekranu komputera.

Jak podała agencja Reuters tylko w ciągu ostatnich 9 miesięcy hakerzy ukradli już 927 mln dolarów z giełd i platform transakcyjnych kryptowalut. To blisko 3,5 mld złotych! Rynek kryptowalut staje się dla cyberprzestępców coraz bardziej łakomym kąskiem. Łączna wartość skradzionych wirtualnych walut w tym roku jest o 250 proc. wyższa niż w analogicznym okresie w 2017 roku. Wtedy wyniosła ona „zaledwie” 266 mln dolarów.

- Regulatorzy są wciąż kilka lat w tyle bo tylko w kilku krajach naprawdę wprowadzono mocne prawo przeciwko praniu pieniędzy – powiedział, cytowany przez „Puls Biznesu” Dave Jevans, prezes CipherTrace – firmy zajmującej się bezpieczeństwem wirtualnych finansów.

Przekazana mediom kwota robi ogromne wrażenie, ale jak podkreśla Jevens może ona być nawet o 50 proc. wyższa. Wiele przypadków kradzieży nie jest ujawnianych. CipherTrace posiada wiedzę o wirtualnych rabunkach, których oficjalnie nie zgłoszono, mimo że opiewają one na miliony dolarów.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze