Sklepy w niedziele czynne krócej? Korzyści dla przedsiębiorców
"Istotne jest prawidłowe zaplanowanie czasu otwarcia sklepów w niedzielę. Powinien być krótszy w porównaniu z wcześniej obowiązującymi zasadami – na przykład ośmiogodzinny. Pozwoliłoby to na optymalne dostosowanie czasu funkcjonowania placówek handlowych do potrzeb zakupowych klientów, przy ograniczeniu skrajnych porannych i wieczornych godzin" - zaznaczyła Zofia Morbiato, dyrektor generalna ZPPHiU.
Według ZPPHiU nie ma sensu utrzymywanie tak długiego dnia pracy sklepów w niedzielę, jak w czasach przed wprowadzeniem zakazu, bo klienci korzystaliby z niego w niewielkim stopniu. Krótszy czas funkcjonowania obiektów handlowych umożliwi również ograniczenie czasu świadczenia usług wychodzących w skład kosztów wspólnych – takich, jak ochrona czy sprzątanie centrów handlowych.
"Warto podkreślić, że po wprowadzeniu zakazu handlu w niedziele właściciele centrów handlowych nie obniżyli kosztów wspólnych, ani czynszów dla najemców. Logiczne wydaje się zatem założenie, że powrót niedziel handlowych nie będzie się wiązał z żadnymi podwyżkami w centrach” – wskazała Zofia Morbiato.
Zakaz handlu w niedzielę oraz projekt likwidacji zakazu
Ustawa ograniczająca handel w niedziele weszła w życie 1 marca 2018 r. Przewidziano w niej katalog 32 wyłączeń - zakaz handlu nie obejmuje m.in. punktów gastronomicznych i pocztowych.
Projekt ustawy łagodzącej ograniczenie i dopuszczającej dwie niedziele handlowe w miesiącu złożyli w Sejmie pod koniec marca br. posłowie Polski 2050. Zgodnie z projektem za pracę w niedzielę przysługiwałoby podwójne wynagrodzenie, a pracodawca miałby obowiązek wyznaczyć pracownikowi dzień wolny 6 dni przed albo 6 dni po dniu pracy w niedzielę.
Dlaczego zakaz handlu w niedzielę prawdopodobnie zostanie zlikwidowany?
Ankieterzy UCE Research na zlecenie onet-u zebrali odpowiedzi na pytanie - "czy za podwójne wynagrodzenie byłby/byłaby Pan/Pani w stanie pracować w każdą niedziele?". Aż 69% zatrudnionych na kasach udzieliło pozytywnej odpowiedzi. Przed wyborami Koalicja Obywatelska zapowiadała:
„Zniesiemy zakaz handlu w niedziele, ale każdy pracownik będzie miał zapewnione dwa wolne weekendy w miesiącu i podwójne wynagrodzenie za pracę w dni wolne” – to jeden z listy 100 konkretów KO.
Zakaz handlu w niedzielę z dużym prawdopodobieństwem zostanie zlikwidowany jednak echo dotychczasowych regulacji może przetrwać, być może w formie zaproponowanej przez ZPPHiU.