Historia to nie uczenie się dat – Tomasz Wróblewski dla Akademii Zarządzania i Rozwoju

i

Autor: YouTube/Akademia Zarządzania i Rozwoju

Historia to nie uczenie się dat – Tomasz Wróblewski dla Akademii Zarządzania i Rozwoju

2021-01-21 0:00

Czym różnią się studia w Polsce od studiów w USA? – Nie wiem, jak wyglądają dzisiaj studia historyczne w Polsce, ale pamiętam dość dużą różnicę w czasach, kiedy ja studiowałem, w latach 80. Nie uczyliśmy się w Ameryce dat, uczyliśmy się rozumieć etapy w historii – poprzez kulturę, cywilizację, ekonomię, oczywiście trochę też przez politykę. Zakładaliśmy, że te daty przychodzą do nas później i w logiczny sposób układają się w całość – mówi Tomasz Wróblewski, prezes Warsaw Enterprise Institute (WEI), w wypowiedzi dla platformy edukacyjnej AZiR (azir.edu.pl).

Wróblewski jest absolwentem Wydziału Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego, a także Wydziału Nauk Politycznych University of Houston – to właśnie tam poznał metodę uczenia się historii polegającą na rozumieniu jej etapów, a nie zapamiętywaniu dat. Jego zdaniem najważniejsze w nauce historii jest zrozumienie, o co ówczesnym ludziom chodziło, co mieli na myśli, czego się bali, do czego dążyli i czym wyznaczone były kolejne etapy w dziejach. Uważa też, że niemożliwe jest oddzielne studiowanie różnych gałęzi historii, takich jak historia ekonomii, historia polityczna czy historia społeczna, gdyż stanowią one nierozerwalną całość.

– Starałbym się poznawać jak najwięcej zamiast koncentrować się na pedagogice, na gender studies czy podobnych wąskich branżach. I starać się zrozumieć jak najwięcej, ponieważ nigdy w życiu żadna wiedza człowiekowi nie zaszkodzi – radzi Wróblewski osobom rozważającym studiowanie kierunków humanistycznych. Jak zapewnia, powołując się na własne doświadczenia, każda wiedza – nawet ta, której początkowo nie doceniamy – może nam się przydać w najmniej oczekiwanym momencie.

Tomasz Wróblewski jest wieloletnim dziennikarzem i publicystą. Stworzył takie tytuły, jak „Newsweek Polska” czy „Forbes Polska”. Pełnił funkcje dyrektora anteny RMF, zastępcy naczelnego „Wprost”, a następnie redaktora naczelnego „Newsweek Polska” i „Forbes Polska”. Był także wiceprezesem wydawnictwa Polskapresse, redaktorem naczelnym „Dziennika Gazeta Prawna” oraz „Rzeczpospolitej”.

Dlaczego warto studiować w Ameryce? To również zdradził Tomasz Wróblewski w specjalnej wypowiedzi dla AZiR:

Akademia Zarządzania i Rozwoju, dostępna pod adresem azir.edu.pl , to innowacyjna platforma łącząca świat nauki ze światem praktyków. Misją AZiR jest wspieranie procesu edukacji i rozszerzanie go o praktyczne wskazówki oraz doświadczenia liderów biznesu i ekspertów. Na platformie znani menedżerowie, naukowcy i osoby będące autorytetami w różnych dziedzinach dzielą się swoimi przemyśleniami, radami i wskazówkami z osobami rozpoczynającymi karierę zawodową lub zastanawiającymi się nad wyborem kierunku studiów. Partnerem strategicznym Akademii Zarządzania i Rozwoju jest Żabka Polska.

Więcej informacji na naszej stronie https://azir.edu.pl/ oraz na Facebooku https://www.facebook.com/AZiR.edu/

Akademia Zarządzania i Rozwoju

i

Autor: Materiały Prasowe
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze