potkanie Morawieckiego z Johnsonem i Dudy z szefem NATO w Łasku. Apelujemy o zaprzestanie walk ze strony rosyjskiej

i

Autor: Shutterstock potkanie Morawieckiego z Johnsonem i Dudy z szefem NATO w Łasku. "Apelujemy o zaprzestanie walk ze strony rosyjskiej"

Historyczny moment - 22 lata temu Polska wstąpiła do NATO [GALERIA]

2021-03-12 12:27

Dziś mija mijają 22 lata odkąd Polska należy do układu wojskowego NATO (Sojuszu Północnoatlantyckiego). To wydarzenie stanowiło ukoronowanie jednego z najważniejszych celów polskiej polityki zagranicznej, realizowanej po przełomie demokratycznym w 1989 roku przez kolejne rządy naszego państwa.

"Od trudnych początków, przez transformację i uzawodowienie po głęboką modernizację i stałe zaangażowanie – dziś mijają 22 lata od wstąpienia Polski do NATO" - napisał na Twitterze minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Wraz z Polską tego dnia do Sojuszu dołączyły Czechy wraz z Węgrami. Słowacja została członkiem w 2004 r. razem z innymi krajami Europy Środkowej i Wschodniej.

Błaszczak czy Piłsudski? Nie uwierzysz, jak uczcili ministra obrony narodowej. Felieton "Będzie dobrze" Adama Federa, odc. 177 [WIDEO]

Polska, Czechy i Węgry otrzymały zaproszenie do członkostwa w Pakcie podczas szczytu w Madrycie w 1997 r. Ministrowie spraw zagranicznych przekazali dokumenty ratyfikacyjne sekretarz stanu USA Madeleine Albright w amerykańskim mieście Independence 12 marca 1999 r.

Gigantyczne odprawy dla górników! Tyle Polacy nie zarobią przez kilka lat

Minister obrony narodowej dodał, że 12 marca 1999 przystąpiliśmy do "najstarszego i najsilniejszego sojuszu obronnego w historii.

- Jako członkowie sił USA jesteśmy zaszczyceni i dumni, że możemy być waszymi kolegami, pracować i ćwiczyć z wami. Jesteśmy zaszczyceni i dumni, że ramię w ramię zapewniamy stabilność i bezpieczeństwo - oświadczył generał sił powietrznych Stanów Zjednoczonych Randall Reed, zwracając się do polskich żołnierzy w 22. rocznicę przystąpienia Polski do NATO.

Najnowsze