Masłoborowik żółtobrązowy

i

Autor: Wikipedia Także zaliczany do rodziny borowikowatych. W Polsce jest to gatunek rzadki. Znajduje się na Czerwonej liście roślin i grzybów Polski ze statusem V (gatunek narażony na wymarcie).

Kara za grzybobranie

Idziesz na grzyby? Dostaniesz 5 tys. zł mandatu za zerwanie tych grzybów

2023-07-13 14:13

W Polsce grzybobranie cieszy się wyjątkową popularnością. Niestety susza powoduje, że grzybów na razie jest niewiele. Jeśli jednak udamy się do lasu w poszukiwaniu grzybów musimy pamiętać, nie tylko o tym, jakie okazy są jadalne, a jakie trujące. Wiele gatunków grzybów jest bowiem pod ścisłą ochroną. Za ich zbiór grożą surowe mandaty.

Grzyby pod  częściową i ścisłą ochroną

W polskich lasach znajdziemy mnóstwo gatunków grzybów. Borowiki, maślaki, podgrzybki, koźlarze czy kurki zachwycają smakiem i aromatem. Ale musimy pamiętać, że jest  dużo gatunków grzybów, które są jadalne, ale nie można ich zbierać. Są to grzyby, które są pod ścisłą ochroną lub pod częściową ochroną. Grzyby podlegają w Polsce ochronie na podstawie Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 9 października 2014 r. w sprawie ochrony gatunkowej grzybów. Na liście grzybów pod ścisłą ochroną znajdują się aż 232 pozycje. Częściową ochroną objętych jest 90 rodzajów grzybów, a kolejnych 10 można zbierać tylko w określony sposób, zazwyczaj chodzi o ręczny zbiór owocników. Do grzybów objętych ochroną ścisłą, a więc bezwzględną zaliczamy m.in takie gatunki szczególne jak:

* promieniak wilgociomierz

* opieńka torfowiskowa

* żyłkowiec różowawy

* boczniak mikołajkowy

*borowik korzeniasty, żółtobrązowy, królewski, szatański

* czareczka długotrzonowa

* czarka jurajska

* dwupierścieniak cesarski

* wilgotnica czapeczkowata

* gwiazdosz

* kolczakówka

* sarniak

* szaraczek

* koronica ozdobna

* maślak trydencki

* berłóweczka

Pełna lista grzybów chronionych znajduje się na stronach rządowych.

Surowa kara za zerwanie grzybów pod ochroną

Grzybów znajdujących się pod ścisłą ochroną nie można ani zrywać, ani niszczyć ich siedlisk. Zakazane jest nawet posiadanie takich okazów czy handlowanie nimi. Ze zerwanie grzybów pod ochroną – można dostać karę w wysokości 5000 zł! Tak wysoka grzywna może zostać wymierzona przez sąd. Strażnik leśny czy miejski może nas ukarać  mandatem 500 zł. Pamiętaj -  niewiedza nie zwalnia z obowiązku zapłaty kary. Jeśli zostaniemy złapani na gorącym uczynku, zapłacimy bez względu na to, czy wiedzieliśmy o ochronie gatunkowej, czy nie.

Sonda
Lubisz zbierać grzyby?
Pieniądze to nie wszystko Marcin Ociepa

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze