Blisko 40 proc. frankowiczów planuje pozwać swój bank

i

Autor: shutterstock Blisko 40 proc. frankowiczów planuje pozwać swój bank

Ile będą kosztować ugody z frankowiczami? BOŚ już wyliczył!

2021-03-22 11:09

Bank Ochrony Środowiska oszacował, ile kosztowałyby go ugody zawarte z frankowiczami, zgodnie z warunkami zaproponowanymi przez Komisję Nadzoru Finansowego. Według BOŚ, koszty takiej operacji wyniosłyby dla niego 400 mln zł.

Jak podał BOŚ, łączny koszt "wdrożenia ugód" z frankowiczami został oszacowany na 400 mln zł. Bank podkreślił, że w kwocie tej "zawiera się dodatkowe koszty na pokrycie ryzyk prawnych obejmujących potencjalne pozwy klientów, którzy nie skorzystają z propozycji". Decyzję o przystąpieniu banku do programu ugód według propozycji przewodniczącego KNF podejmą akcjonariusze na nadzwyczajnym walnym zgromadzeniu, zaplanowanym na 30 marca 2021 r.

Według propozycji przewodniczącego KNF Jacka Jastrzębskiego, banki powinny zacząć proponować frankowiczom ugody, ale bez faworyzowania ich względem klientów, którzy mają kredyt hipoteczny w polskiej walucie.

Czy warto korzystać z pomocy pośredników kredytowych?

Punktem wyjścia ma być kredyt złotowy oprocentowany według stawki WIBOR powiększonej o marżę stosowaną dla kredytów złotowych w czasie, w którym udzielony został kredyt walutowy. Według KNF, najłagodniejszy sposób rozwiązania sporu banków z frankowiczami może kosztować je 34 mld zł, a w najgorszym przypadku 200 mld zł

Bank Ochrony Środowiska to polski bank komercyjny z siedzibą w Warszawie powstały w 1991 roku. W 1997 akcje banku pojawiły się na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Właścicielem 58 proc. BOŚ jest Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze

Materiał sponsorowany