Trumna

i

Autor: Shutterstock

Ile naprawdę kosztuje pogrzeb? Szokujące ceny! [GALERIA]

2021-05-03 12:00

W Polsce zmarło w 2020 r. najwięcej osób od czasu II wojny światowej. To czarna strona pandemii. Organizacja pogrzebu jest trudnym logistycznie przedsięwzięciem. Z jakimi kosztami należy się liczyć, organizując pogrzeb?

Przygotowanie pogrzebu osoby, której zgon został już stwierdzony przez lekarza, należy rozpocząć od skontaktowania się z zakładem pogrzebowym. Karta zgonu wystawiona przez lekarza i dowód osobisty zmarłego to podstawa do uzyskania aktu zgonu z Urzędu Stanu Cywilnego.

Ile kosztuje pogrzeb świecki? Ten pozbawiony jest aspektów obrządku religijnego i symboli religijnych. W związku z tym należy odliczyć koszty za opłatę kościelną, czyli około 800-1000 złotych.

W przypadku pogrzebu kościelnego po stronie rodziny lub najbliższych leży opłata kościelna. Ta uzależniona jest od zwyczajów panujących w danej parafii. Zwykle w tej opłacie wliczona jest gra organisty w trakcie mszy i praca kościelnego. Ceremonia wyznaniowa nie posiada ściśle określonego cennika.

Kondukt pogrzebowy Krzysztofa Krawczyka. Artysta pojechał w ostatnią podróż białym Mercedesem

Zazwyczaj koszt organizacji pogrzebu wynosi ok. 4000 złotych. W zależności od miasta lub miejscowości, w której planuje się organizację pogrzebu, koszty te mogą się natomiast od siebie różnić.

Do podstawowych obowiązków pracowników zakładu należą m.in.: przewóz zmarłego lub zmarłej z domu, szpitala, prosektorium, odpowiednie przygotowanie ciała, udostępnienie miejsca w chłodni, a także przedstawienie oferty trumien lub urn. W zależności od jakości wykonania i rodzaju materiału cena za trumnę może wahać się od 750 do 5000 złotych i więcej. Najbardziej budżetowym wyborem będzie trumna sosnowa, a najdroższym dębowa. 

Przygotowanie ciała zmarłego waha się od 300 do 400 złotych. Jest to założenie ubrań, umycie i uczesanie włosów, wykonanie makijażu. Koszt kremacji to natomiast od 700 do nawet 1000 złotych. Ponadto należy pamiętać o kosztach organizacyjnych jak np. wynajęcie karawanu, przewóz i przenoszenie trumny, opuszczanie do grobu i zasypanie go. Koszt ten może wynieść od 1500 do 2000 złotych.

Sonda
Czy ceny za usługi pogrzebowe są zbyt wysokie?

Na koniec pozostaje koszt miejsca na cmentarzu. Koszt wykupienia miejsca w grobie ziemnym wynosi ok. 1000-1100 złotych - za wykup na 20 lat, zaś miejsce w grobowcu waha się w okolicy 5000-6000 złotych - na 50 lat. Należy pamiętać, że co pięć lat należy wykupić tzw. przedłużenie, którego cena wynosi ok. 150 zł.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze