Trumna

i

Autor: Shutterstock

Ile naprawdę kosztuje pogrzeb? Szokujące ceny! [GALERIA]

2021-05-03 12:00

W Polsce zmarło w 2020 r. najwięcej osób od czasu II wojny światowej. To czarna strona pandemii. Organizacja pogrzebu jest trudnym logistycznie przedsięwzięciem. Z jakimi kosztami należy się liczyć, organizując pogrzeb?

Przygotowanie pogrzebu osoby, której zgon został już stwierdzony przez lekarza, należy rozpocząć od skontaktowania się z zakładem pogrzebowym. Karta zgonu wystawiona przez lekarza i dowód osobisty zmarłego to podstawa do uzyskania aktu zgonu z Urzędu Stanu Cywilnego.

Ile kosztuje pogrzeb świecki? Ten pozbawiony jest aspektów obrządku religijnego i symboli religijnych. W związku z tym należy odliczyć koszty za opłatę kościelną, czyli około 800-1000 złotych.

W przypadku pogrzebu kościelnego po stronie rodziny lub najbliższych leży opłata kościelna. Ta uzależniona jest od zwyczajów panujących w danej parafii. Zwykle w tej opłacie wliczona jest gra organisty w trakcie mszy i praca kościelnego. Ceremonia wyznaniowa nie posiada ściśle określonego cennika.

Kondukt pogrzebowy Krzysztofa Krawczyka. Artysta pojechał w ostatnią podróż białym Mercedesem

Zazwyczaj koszt organizacji pogrzebu wynosi ok. 4000 złotych. W zależności od miasta lub miejscowości, w której planuje się organizację pogrzebu, koszty te mogą się natomiast od siebie różnić.

Do podstawowych obowiązków pracowników zakładu należą m.in.: przewóz zmarłego lub zmarłej z domu, szpitala, prosektorium, odpowiednie przygotowanie ciała, udostępnienie miejsca w chłodni, a także przedstawienie oferty trumien lub urn. W zależności od jakości wykonania i rodzaju materiału cena za trumnę może wahać się od 750 do 5000 złotych i więcej. Najbardziej budżetowym wyborem będzie trumna sosnowa, a najdroższym dębowa. 

Przygotowanie ciała zmarłego waha się od 300 do 400 złotych. Jest to założenie ubrań, umycie i uczesanie włosów, wykonanie makijażu. Koszt kremacji to natomiast od 700 do nawet 1000 złotych. Ponadto należy pamiętać o kosztach organizacyjnych jak np. wynajęcie karawanu, przewóz i przenoszenie trumny, opuszczanie do grobu i zasypanie go. Koszt ten może wynieść od 1500 do 2000 złotych.

Sonda
Czy ceny za usługi pogrzebowe są zbyt wysokie?

Na koniec pozostaje koszt miejsca na cmentarzu. Koszt wykupienia miejsca w grobie ziemnym wynosi ok. 1000-1100 złotych - za wykup na 20 lat, zaś miejsce w grobowcu waha się w okolicy 5000-6000 złotych - na 50 lat. Należy pamiętać, że co pięć lat należy wykupić tzw. przedłużenie, którego cena wynosi ok. 150 zł.

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze