szkoła

i

Autor: Pixaby

Ile naprawdę zarabiają nauczyciele? Ile mają wolnego?

2021-09-01 11:28

Ile faktycznie zarabia się "przy tablicy"? Od maja obowiązuje nowe rozporządzenie ministra edukacji i nauki w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli. Pensja początkującego nauczyciela stażysty, w zależności od województwa czy wielkości szkoły, wynosi od 2800 zł brutto, czyli minimalnej krajowej. Od przyszłego roku pensja minimalna wzrośnie, więc część z nich będzie musiała otrzymać wyższe wynagrodzenie. Niskie pensje to jeden z powodów, przez które masowo brakuje w Polsce nauczycieli.

Niskie stawki wpływają nie tylko na niezadowolenie wśród ciała pedagogicznego, ale także na brak kolejnych chętnych do pracy w szkołach i przedszkolach. Tylko w minionym roku z zawodu odeszło w całej Polsce 10 tys. nauczycieli. Ich zarobki uzależnione są m.in. od wykształcenia i stopnia awansu zawodowego.

Pracownicy oświaty, którzy mają tytuł zawodowy magistra bez przygotowania pedagogicznego lub tytuł zawodowy licencjata (inżyniera) z przygotowaniem pedagogicznym mają znacznie niższe zarobki. Jeszcze mniej zarobią pracownicy oświaty, którzy mają tytuł zawodowy licencjata (inżyniera) bez przygotowania pedagogicznego.

Sławomir Broniarz: Nauczyciele powinni być szczepieni tu i teraz [Super Raport]

Pensja początkującego nauczyciela stażysty, w zależności od województwa czy wielkości szkoły, wynosi od 2800 zł brutto, czyli minimalnej krajowej, do 3149 zł brutto w największych placówkach. Nauczyciele kontraktowi zarabiają już nieco więcej - od 3000 do 3660 zł brutto miesięcznie. Do pensji należy doliczyć dodatki stażowe i motywacyjne, które rosną wraz z doświadczeniem nauczyciela.

Przeciętne pensje nauczycieli mianowanych zaczynają się od 3500 zł brutto, w przypadku tych najmniej doświadczonych. Nauczyciele mianowani z dużym stażem, którzy pracują w warszawskich szkołach, zarabiają przeciętnie 4590 zł brutto.

Oprócz podstawowej wypłaty, nauczycielom przysługują również dodatki m.in. motywacyjny, czy comiesięczny dodatek funkcyjny.

Sonda
Czy nauczyciele powinni zarabiać więcej?

Niskie płace to nie jedyny z problemów nauczycieli. Wkrótce w Karcie Nauczyciela mogą nastąpić kolejne zmiany. Ministerstwo Edukacji i Nauki zamierza ograniczyć urlop wypoczynkowy dla uczących w szkołach. Resort chce wprowadzić sztywną zasadę, że nauczyciel zatrudniony w samorządowej szkole będzie miał prawo do 50 dni urlopu rocznie.

W ciągu roku nauczyciele mają ponad trzy miesiące czasu wolnego od pracy. Przy czym nauczyciele samorządowi zatrudnieni w przedszkolach oraz dyrektorzy samorządowych placówek oświatowych mają tylko 35 dni urlopu wypoczynkowego. Tym samym Ministerstwo proponuje uregulowanie wymiaru urlopu dla wszystkich uczących w szkołach.

Loteria szczepionkowa. W środę losowanie nagród dla zaszczepionych

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze