Gospodarka

Ile Niemcy zarobią na EURO 2024? Więcej niż Polska na EURO 2012 [GALERIA]

2024-06-14 8:35

Niewątpliwie organizacja imprez sportowych jest sporym zastrzykiem pobudzającym PKB danego kraju. Jeszcze za wcześnie by oszacować ile, Niemcy zarobią na organizcji EURO 2024, ale biorąc pod uwagę dane z 2006 r., kiedy organizowali mistrzostwa świata, niemiecką gospodarkę czeka solidny wzrost wpływów do lokalnych i centralnych budżetów. Jednak niemieccy eksperci studzą ten entuzjazm.

Euro 2024 to nie będą ekonomiczne „fajerwerki”. Bratwurst zamiast wyjścia do restauracji

W 2006 r. mistrzostwa świata odbyły się w Niemczech. Zgodnie z raportem po wydarzeniach sportowych, organizacja zawodów piłkarskich przyniosła Niemcom 2,86 miliarda euro wpływów oraz 104 miliony euro bezpośrednich wpływów z podatków. Dodatkowo, powstało 8 tysięcy nowych miejsc pracy. PKB wzrosło o 0,3 procenta.

Głównymi branżami, które skorzystają na piłkarskich widowiskach z pewnością będzie branża gastronomiczna i hotelarska. Przykładowo współorganizacja EURO 2012 przez Polskę i Ukrainę przyniosła naszemu krajowi wpływy z turystyki w wysokości 8,1 miliarda złotych.

Według niemieckich ekspertów do Niemiec zjedzie przeszło 10 mln kibiców, z czego 2,7 zasiądzie na stadionach, a w strefach kibiców będzie ich przeszło 7 mln. Niemieckie ministerstwo transportu szacuje, że koleje mogą obsłużyć około 56 tysięcy gości i kibiców. Tyle statystyki, które robią wrażenie jednak niemieccy ekonomiści są dużo bardziej ostrożni w szacowaniu zysków. 

Cytowany przez Reuters, Michael Groemling, prezes Niemieckiego Instytutu Ekonomicznego stwierdził, że „doświadczenie Mistrzostw Świata w 2006 uczy, że wielkoformatowe wydarzenia sportowe to nie są ekonomiczne „fajerwerki”.

-Wielu konsumentów wykorzysta okazję aby kupić nowy telewizor lub wypić więcej piwa – ale zaoszczędzą pieniądze gdzie indziej: bratwurst zamiast wyjścia do restauracji, wieczór przed telewizorem zamiast wyjścia do kina. W rezultacie wydatki niekoniecznie rosną, ale są przesuwane” - ocenia Groemling.

Grant Thornton w swojej analizie wnioskuje, że "nie ma więc szerokiego oczekiwania na to, iż zorganizowanie 51 meczów w 10 miastach, w ramach istniejącej infrastruktury przełoży się w zauważalny sposób na największą gospodarkę Europy".

Zwłaszcza, że jak czytamy w analizie, "Niemcy dysponują infrastrukturą transportową jak i sportową, więc przygotowania do organizacji EURO2024 nie było tak znaczącym impulsem ekonomicznym jak w gospodarkach, dla których organizacja wielkoformatowego wydarzenia sportowego jest „okazją” do budowy nowych dróg i stadionów czy nawet reorganizacji infrastruktury miast"

-To jeden z powodów, dla których nie oczekuje się znaczącego impulsu dla całej gospodarki z tytułu Mistrzostw Europy w piłce nożnej w tym roku- informuje Grant Thornton.

Pieniądze to nie wszystko - Marek Zuber

QUIZ PRL. Sprzęty kuchenne w Polce Ludowej. To były hity AGD

Pytanie 1 z 12
Kamionkowa duża misa w której ucierano ciasta to…
QUIZ PRL. Sprzęty kuchenne w Polce Ludowej. To były hity AGD

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze