Obecny minister zdrowia Adam Niedzielski stanowisko objął w najtrudniejszym dla resortu momencie. Łukasza Szumowskiego zastąpił w szczycie pandemii koronawirusa w Polsce. Ile zarobił jako minister? Wreszcie poznaliśmy oświadczenie majątkowe Adama Niedzielskiego, które udostępnił niemal na końcu. Wcześniej majątkiem zdążyli się pochwalić posłowie i senatorowie. Ile pieniędzy ma Niedzielski?
Adam Niedzielski - oświadczenie majątkowe
Według oświadczenia majątkowego z danymi na koniec 2020 roku, Adam Niedzielski na koncie zgromadził 106 tysięcy złotych. Warto pamiętać, że teczkę ministra zdrowia dostał w sierpniu ubiegłego roku. Od momentu objęcia stanowiska jego oszczędności urosły o 66 tysięcy złotych. Jakie nieruchomości ma Niedzielski? Jeden z domów ministra to ogromny, 110-metrowy budynek, położony na niemal 1000-metrowej działce. To nie wszystko. Minister ma także spore 90-metrowe mieszkanie. Ile mogą być warte te nieruchomości? Tego w oświadczeniu nie sprecyzowano. Dodatkowo Niedzielski ma ok. 22-metrowy garaż (być może parkuje w nim wskazaną w oświadczeniu majątkowym mazdę cx-5 z 2013 r.) i niewielkie udziały w lokalu niemieszkalnym, które odziedziczył po matce. Również w tym przypadku nie oszacował wartości.
Z oświadczenia nie dowiemy się niestety ile wynoszą dokładnie jego zarobki na stanowisku ministra. Nawet przy tak bajecznym bogactwie, nie obyło się bez kredytów. Warto zwrócić uwagę, że minister jest frankowiczem. Niedzielski do spłacenia ma jeszcze kredyt hipoteczny. Kredyt zaciągnął w 2006 r. na 30 lat i do spłacenia zostało mu 347 tys. zł (82,6 tys. franków szwajcarskich).
Kim jest minister zdrowia Adam Niedzielski?
Po rezygnacji Łukasza Szumowskiego z funkcji ministra zdrowia resort przejął Adam Niedzielski. To doktor nauk ekonomicznych, którego CV wypełnia praca w rożnych obszarach administracji publicznej. Doświadczenie zdobył m.in. w Ministerstwie Finansów, Ministerstwie Sprawiedliwości, ZUS i NIK. Zanim został szefem resortu zdrowia przez dwa lata pełnił funkcję szefa NSZ.
Pracował w polskich instytucjach rządowych oraz jako pracownik naukowy. W latach 2016–2018 był dyrektorem generalnym Ministerstwa Finansów, członkiem rady nadzorczej spółki Aplikacje Krytyczne oraz członkiem rady Narodowego Funduszu Zdrowia. Od 2018 zastępca prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia ds. operacyjnych.
- Osoba, która bardzo potrzebujemy, bo służba zdrowia w najbliższych miesiącach, kwartałach będzie w tym lepszym stanie mogła przetrwać druga falę koronawirusa im bardziej będziemy zmodernizowani - zachwalał go premier Morawiecki.