Unia Europejska

i

Autor: Pixabay.com

Ile Polska straci na polexicie? Te wyliczenia wprost porażają!

2021-10-08 11:47

Sytuacja na linii Polska - Unia Europejska staje się coraz bardziej napięta. Dopiero co ucichły echa sporu o elektrownię w Turowie, a już pojawił się kolejny konflikt. Trybunał Konstytucyjny orzekł w czwartek, że niektóre zapisy Traktatu o Unii Europejskiej są niezgodne z polską konstytucją. W obliczu ostatnich konfliktów pojawiło się pytanie, czy grozi nam polexit oraz ile na opuszczeniu UE Polska może stracić. Wyliczenia portalu businessinsider.pl są bardzo jednoznaczne w tej kwestii!

Na linii Polska - Unia Europejska iskrzy od jakiegoś czasu. Oliwy do ognia dolała ostatnia decyzja Trybunału Konstytucyjnego, który  orzekł w czwartek, że niektóre zapisy Traktatu o Unii Europejskiej są niezgodne z polską konstytucją. W takiej sytuacji pojawiło się widmo wstrzymania nam dopłat z Unii, a w opinii bardziej odważnej i dalekosiężnej, nawet widmo opuszczenia przez Polskę Unii Europejskiej. Jeśli doszłoby do takiego scenariusza, to kto na tym najwięcej by stracił? Jak wskazuje portal businessinsider.pl, Polska przez ostatnich 17 lat w sumie z unijnego budżetu pozyskała ponad 206 mld euro. W tym okresie z Polski do kasy unijnej poszło około  70 mld euro. Łatwo wyliczyć, że w sumie zyskaliśmy na tym interesie około 140 mld euro (600 mln zł). Gołym okiem widać zatem, że na polexicie możemy wyjść jak Zabłocki na mydle, czyli najprościej rzecz ujmując, wyjście z Unii Europejskiej może nam się zdecydowanie nie opłacać.

Unia Europejska składa się z 27 państw członkowskich. Nowo wstępujące państwa, aby stać się członkiem Unii muszą: spełnić szereg kryteriów dotyczących sfery gospodarczej, politycznej, praw człowieka sformułowane w tzw. kryteriach kopenhaskich, a także zaakceptować w pełni i bez zastrzeżeń acquis communautaire (w szczególności zasadę pierwszeństwa prawa wspólnotowego nad prawem krajowym), a także posiadać sprawnie działającą administrację i sądownictwo zdolne wyegzekwować unijne i wspólnotowe akty prawne.

EKG 2021 JERZY BUZEK - Jerzy Buzek: boje się, że PiS wyprowadzi nas z Unii Europejskiej
Sonda
Czy polexit jest realny?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze