progi punktowe na studia 2015 nie zawsze są powodem do uśmiechu

i

Autor: fot. Bulls progi punktowe na studia 2015 nie zawsze są powodem do uśmiechu

Ile warte są studia w Polsce? Mamy setki uczelni, które nic nie uczą

2018-10-04 11:59

"Uczelnia uczy, ale czy nauczy?" - pyta Najwyższa Izba Kontroli w nowym raporcie. Podczas kontroli uczelni oceniono jakość kształcenia w szkołach wyższych. Tych w Polsce są setki, ale w światowych rankingach szukać ich trzeba na szarym końcu.

W 2016 roku w Polsce funkcjonowało 131 publicznych uczelni i ponad 300 prywatnych. Uczyło się na nich łącznie ponad 1,3 mln studentów, a budżet państwa przekazał na uczelnie 15 mld zł. koszt wykształcenia jednego polskiego studenta w uczelni publicznej kosztuje państwo 21 tys. złotych, a w prywatnej 8 tys. zł. Chociaż Polska Komisja Akredytacyjna wydawała rocznie kilkaset ocen jakości kształcenia, to dane nie pozwalają Ministerstwu Nauki i Szkolnictwa Wyższego na doskonalenie systemu jakości kształcenia

- W efekcie braku danych, a zatem i programów zaradczych, polskie uczelnie plasują się na odległych miejscach w światowych rankingach – zarówno pod względem poziomu naukowego, jak i stopnia umiędzynarodowienia - podaje NIK. Ocena PKA nie moe bz kompleksowa, ponieważ wydawane noty są jednostkowe i dotycza poszczególnych kierunków, a przyjęty przez PKA wspomagający model oceny jakości kształcenia na kierunkach studiów sprzyjał wydawaniu ocen pozytywnych i wyróżniających (łącznie 92%).

Teraz NIK chce aby resort monitorował czy nakłady na poprawę jakości kształcenia przynoszą efekty, a PKA otrzymała dodatkowe zadania. Według rektorów uczelni przeszkodami w podnoszeniu jakości szkolnictwa jest brak pieniędzy, brak doskonalenia kadry, nagradzanie nauczycieli wyłącznie za osiągnięcia naukowe i związanie ich obligatoryjnym pensum. - W Polsce szkolnictwo wyższe jest za słabo skonsolidowane (np. w jednym mieście kilka jednostek prowadzących taki sam kierunek), w wyniku czego publiczne środki na naukę i szkolnictwo wyższe są rozproszone a potencjał kadrowy rozdrobniony. Wpływa to ujemnie na jakość kształcenia – podsumowuje NIK.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze