Ile zarabiają Polacy? Zaskakujące dane Ministerstwa Finansów

2019-05-27 10:14
Absolwentka wygrała duże pieniądze w zdrapce
Autor: CC0 Public Domain / skyradar / Pixabay.com Absolwentka wygrała duże pieniądze w zdrapce

Ministerstwo Finansów przedstawiło dane dotyczące zarobków Polaków wyliczone na podstawie rozliczeń PIT oraz ZUS. Wynika z nich, że aby znaleźć się w połowie najlepiej zarabiających pracowników na etacie wystarczyły dochody na poziomie około 25 tysięcy złotych brutto. Należy jednak podkreślić, że najnowsze dane resortu dotyczą roku 2016.

Średni roczny dochód brutto ( przychód minus koszty jego uzyskania) w Polsce w 2016 roku wyniósł blisko 37 tys. złotych. Należy jednak podkreślić, że w tej grupie są zarówno osoby pracujące w oparciu o umowę pracę, prowadzący własną działalność gospodarczą, zatrudnieni w oparciu o inne umowy cywilnoprawne oraz z inwestowania na giełdzie i sprzedaży nieruchomości.

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2019. Ile zarobią nowi europosłowie?

Zdecydowania większość rozliczała się z urzędem skarbowym poprzez formularz PIT-37, dedykowany pracownikom z umowami o pracę, albo innymi umowami cywilnoprawnymi. Zrobiło to ponad 16 mln Polaków. W tej grupie średni dochód wyniósł około 33,6 tys. złotych. Średnio daje to wynagrodzenie na poziomie 2,8 tys. złotych. Warto podkreślić, że na tak wysoką średnia mają wpływ przede wszystkim osoby z bardzo wysoki dochodami. Wystarczy bowiem wspomnieć, że biorąc pod uwagę medianę, połowa podatników osiągnęła dochód niższy niż 25 tys. złotych brutto.

Firmy przestawiają się na OZE. Mają coraz więcej opcji finansowania

Pracownicy zarabiający około 70 tys. złotych rocznie należą z najwyższymi dochodami w Polsce. Stanowią oni zaledwie 10 proc. wszystkich zatrudnionych. Co ciekawe do właśnie do tej grupy płynie aż 41 proc. wszystkich dochodów

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze