zakonnica

i

Autor: Pexels

Zarobki

Ile zarabiają zakonnice w Polsce? Ich zarobki mogą szokować

2023-06-28 12:46

Kwestia zarobków księży pojawia się bardzo często w dyskursie publicznym. Społeczeństwo często oburza ich wysokość. Jednak zaskakująco mało czasu poświęca się zarobkom, jakie otrzymują siostry zakonne. Czy zakonnice otrzymują wynagrodzenie za posługę i czy przysługuje im świadczenie emerytalne?

Zarobki sióstr zakonnych. Czy zakonnice otrzymują pensję?

"Siostrom nie wolno posiadać żadnych dóbr, własnych pieniędzy, innych ubrań niż habit. O wszystko trzeba poprosić — o bieliznę, wyjście na spacer, zgodę na przeczytanie książki" - brzmi fragment książki "Zakonnice odchodzą po cichu" autorstwa reporterki Marty Abramowicz. Publikacja rozpoczęła dyskusję na temat zarobków sióstr zakonnych. Popularna w sieci tiktokerka siostra Paula poruszyła tę kwestię w swoich mediach społecznościowych podkreślając, że "siostry katarzynki nie mają swoich pieniędzy, a całymi zarobkami dysponuje ich przełożona".

Jak przytacza dziennik "Fakt" około 10 proc. sióstr zakonnych dostaje pensje za wykonywaną przez siebie pracę. Siostry zakonne bywają zatrudniane jako katechetki w szkołach. Wówczas mogą liczyć na wynagrodzenie rzędu 3 490 zł brutto (najniższa krajowa, od 1 lipca 2023 roku będzie wynosiła 3 600 zł brutto). Zarobkami sióstr dysponuje siostra przełożona.

Kto zarządza emeryturą sióstr zakonnych?

Była zakonnica Carrie-Eileen Chuff za pośrednictwem TikToka wskazała, że zarobki to kwestia indywidualna każdego klasztora. Potwierdziła jednak twierdzenie polskiej zakonnicy, że rolę dysponenta pełni osoba zarządzająca klasztorem. Dodała również, że zakonnice często wyrabiają produkty rzemieślnicze i artystyczne - informuje "Fakt".

W klasztorach siostrom zapewniony jest przysłowiowy "wikt i opierunek". W przypadku dodatkowych potrzeb i "zachcianek" - należy zgłosić je przełożonej i to ona decyduje o ich ewentualnej realizacji. Skoro kwestia zarobkowa została wyjaśniona pozostaje jeszcze sprawa świadczeń emerytalnych. Siostry zakonne otrzymują emeryturę, jednak tak jak w przypadku pensji - świadczeniem zarządza siostra przełożona.

Sonda
Czy zakonnice powinny zajmować się pomocą w ośrodkach pomocy społecznej?
Pieniądze to nie wszystko Tadeusz Białek
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze