Emeryci

i

Autor: Shutterstock

System emerytalny w Polsce

Dodatek 3,8 tys. zł do emerytury. To możliwe! Zobacz, kto ma szansę otrzymać takie pieniądze

2023-06-28 11:51

W związku z nowelizacją projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (FUS) tysiące seniorów mogą otrzymać dodatek do emerytury w wysokości nawet 3 800 zł brutto. Wszystko jest efektem nieścisłości związanych z wypłatą emerytur we wcześniejszych latach oraz zakwestionowaniem ich przez Trybunał Konstytucyjny.

Dodatek do emerytury. Kto może liczyć na dodatkowe świadczenie?

Wspomniany dodatek miałby przysługiwać seniorom pokrzywdzonym w wyniku niekorzystnych zapisów ustawy o emeryturach. Jak informuje portal Interia "na wypłatę dodatku do emerytury miałoby liczyć 44 tys. seniorów, głównie seniorek urodzonych w 1953 roku". W sytuacji, gdy nowelizacja weszłaby w życie seniorzy mogliby liczyć na wypłatę odsetek od wypłacanej dotychczas w niższym wymiarze emerytury.

Jak przypomina Interia, sprawa dotyczy przepisów z 1 stycznia 2013 roku. Na mocy ówczesnych przepisów "seniorzy, którzy przeszli na wcześniejszą emeryturę na podstawie wniosku złożonego przez tą datą, w momencie przekroczenia powszechnego wieku emerytalnego otrzymywali świadczenia pomniejszone o tzw. emerytury wcześniejsze". W 2019 roku Trybunał Konstytucyjny zakwestionował te przepisy zwracając szczególną uwagę na osoby urodzone w 1953 roku.

Dodatek dla wybranych seniorów. Ile mógłby wynieść?

W lipcu 2020 roku przepisy zostały znowelizowane, w efekcie czego pojawiła się możliwość ponownego przeliczenia emerytury (bez pomniejszania podstawy jej obliczenia o sumę kwot pobranych emerytur wcześniejszych). Projekt nowelizacji ustawy przesłany z Senatu do Sejmu zakłada między innymi wypłatę odsetek seniorom z 1953 roku za okres, w którym nie mieli możliwości korzystać z pełnej kwoty należnej im emerytury.

Jaka będzie wysokość potencjalnego dodatku? Zgodnie z wyliczeniami dziennika "Fakt", poszkodowanych może być około 44 000 seniorów. W związku z tym kwota dodatku mogłaby wynieść około 3 800 zł brutto.

Sonda
Czy emerytura/renta starcza Ci na życie?
Pieniądze to nie wszystko Tadeusz Białek
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze