Imigranci w Polsce? Polski rząd przyjmuje ich najwięcej w UE

2018-10-26 8:21 WSB
Flaga Polski
Autor: Shutterstock Flaga Polski

Rozwijająca się polska gospodarka sprawia, że wielu przedsiębiorcom zaczyna brakować pracowników. By utrzymać pozytywny trend, jedynym wyjściem okazuje się przyjmowanie imigrantów. Jak wynika z oficjalnych danych, pod względem przyjmowania do kraju osób spoza Unii jesteśmy niekwestionowanym liderem.

Komisja Europejska opublikowała właśnie informacje dotyczące m.in. przyjmowania imigrantów przez kraje członkowskie UE. Polska jest w tej stawce liderem – w ubiegłym roku pozwolenie na zamieszkanie nasze władze wydały niemal 700 tys. osób spoza Unii Europejskiej.

Ilość imigrantów przyjętych do kraju nad Wisłą równa jest niemal mieszkańcom Łodzi. Za Polską w statystykach są Niemcy (ponad 500 tys. zezwoleń na zamieszkanie) czy Francja (250 tys. zezwoleń).

Jeżeli przełożymy liczbę przyjmowanych imigrantów na tysiąc obywateli, to wciąż Polska pozostaje na podium Europy. Więcej zezwoleń wydały tylko Malta i Cypr. W Polsce18 obywateli spoza krajów UE na 1000 mieszkańców Polski otrzymało zezwolenie na pobyt. Cała wspólnota europejska w zeszłym roku przyjęła przeszło 3 miliony imigrantów, z czego prawie 1/5 Polska.

Kogo najchętniej przyjmujemy? Ukraińców, Białorusinów i Mołdawian. Ci pierwsi otrzymali w 2017 roku niemal 600 tys. pozwoleń na pobyt w naszym kraju. Głównym czynnikiem wystawiania pozytywnych opinii na temat zamieszkania są wspomniane względy zatrudnienia (prawie 90 proc. zezwoleń wydanych w Polsce)

Najnowsze