Zbigniew Jagiełło

i

Autor: Marcin Wziontek Zbigniew Jagiełło

Inflacja

Inflacja 40 proc. w Polsce. Tak przewiduje były prezes PKO Zbigniew Jagiełło

2023-02-14 11:27

Inflacja w 2022 roku wyniosła 13,8 proc., ale to nie koniec problemów ze stratą wartości pieniądza. Jak wskazał były prezes PKO BP, łączna inflacja do 2024 roku wyniesie ponad 40 proc. To oznacza, że nasze pieniądze przez trzy lata stracą niemal połowę swojej wartości.

Inflacja w Polsce 40 procent? Tak zapowiada były prezes PKO BP

Jak mówi Zbigniew Jagiełło, prezes PKO BP w latach 2009-2021, inflacja w Polsce w perspektywie 3 lat wyniesie ponad 40 proc. Takie słowa wypowiedział już w maju i jak stwierdził teraz w rozmowie z portalem wnp.pl, jego przewidywania pokrywają się z aktualnymi prognozami NBP..

- Powiedziałem to publicznie w maju ubiegłego roku, a później potwierdził to NBP, wyliczając prognozowaną na ten okres inflację w wysokości 42 proc. - mówił były prezes PKO BP dla wnp.pl. 

Jagiełło stwierdził, że gospodarka konkurencyjna pozwala i tak ograniczać inflację, gdyż firmy nie mogą dowolnie podnosić cen, a w Polsce mamy konkurencyjny rynek "chociaż może być deformowany przez działania ustawowe, czy rządowe".

Polska gospodarka w ocenie Jagiełły

Były prezes PKO BP wyjaśnia, że w 2023 roku kondycja polskiej gospodarki jest "dobra i niedobra". Twierdzi, że pod kątem PKB, inflacji i oprocentowanie kredytów, sytuacja nie jest dobra dla polskich rodzin i przedsiębiorstw. Jak jednak zauważa, w porównaniu z innymi państwami Unii Europejskiej nie wypadamy źle, a nasza gospodarka jest wystawiona na takie same czynniki, jak inne

- Kiedy dwa, trzy lata temu stopy procentowe - nie tylko w Polsce - były na niskich, bliskich zeru poziomach, stwarzało to komfortową sytuację dla osób pożyczających. Koszt kredytu był niski, czyli pieniądz był tani. Teraz jest droższy, ale to normalna zmiana w gospodarce. Każdy, kto dłużej prowadzi biznes, wie, że nigdy nie jest tak, jak było pięć lat wcześniej, nie wiadomo też, co będzie za pięć lat. Koszty można przerzucić na klienta, o ile pozwoli na to konkurencja, także europejska, bo w Unii Europejskiej lokujemy już ponad 2/3 wymiany handlowej - mówił Jagiełło dla wnp.pl

Pieniądze to nie wszystko - Grzegorz Puda
Sonda
Jak rząd radzi sobie z inflacją?
Najnowsze