Wpływ inflacji na wartość świadczenia 500 plus
Inflacja w sierpniu 2022 roku wyniosła 16,1 procent. Główny Urząd Statystyczny poinformował, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w sierpniu 2022 roku - w porównaniu z poprzednim miesiącem - wzrosły o 0,8 procent. Jest to kolejny inflacyjny "rekord".
Tak wysoki wskaźnik inflacji ma wpływ nie tylko na ceny towarów i usług. Wpływa również na realną wartość świadczeń typu emerytura czy rządowy program 500 plus. 500 plus nie jest już warte 500 złotych. Jego wartość dawno spadła poniżej 400 złotych. Ile realnie jest warte świadczenie z flagowego programu rządu Prawa i Sprawiedliwości?
Polecany artykuł:
500 plus. Ile realnie warte jest świadczenie?
"Wysoka inflacja w ostatnim okresie wpływa również na wartość 500 plus. Od początku funkcjonowania tego programu wartość nabywcza świadczenia spadła poniżej 400 zł" - informował Państwowy Instytut Emerytalny.
Zgodnie z wyliczeniami ekspertów, wartość nabywcza 500 zł z 2016 r. na koniec marca 2022 r. wynosiła dokładnie 395,45 zł. Wówczas był to efekt inflacji utrzymującej się w kwietniu na poziomie 12,4%.
Zgodnie z dzisiejszym komunikatem Głównego Urzędu Statystycznego, inflacja za sierpień wyniosła 16,1%. Ponownie odbija się to na świadczeniu, które zgodnie z najnowszymi wyliczeniami, jest warte około 370 złotych - o czym poinformował za pośrednictwem Twittera Rafał Hirsch.
NIE dla waloryzacji programu 500 plus
Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg w programie "Gość Wydarzeń" podkreśliła, że "rząd nie przewiduje waloryzacji programu 500 plus". Zapytana o zmianę wysokości świadczenia zaznaczyła, że stawka nie zostanie zmieniona.
"Przede wszystkim wprowadzamy nowe świadczenia, aby wyjść z pułapki niskiej dzietności, aby wprowadzić kompleksową politykę prorodzinną, wprowadzamy dedykowane świadczenia tam, w tym obszarze gdzie są potrzebne" - odparła wówczas Marlena Maląg.