pieniądze wynagrodzenie gotówka banknoty

i

Autor: Darek Iwański Ruszył nowy program dopłat dla Polaków

Informacja o pensji w ofercie pracy? Szykuje się zmiana przepisów

2019-03-19 13:01

Sejm pracuje nad nowymi przepisami, które ucieszą pracowników. Nowoczesna przygotowała projekt nowelizacji ustawy Kodeksu pracy, zgodnie z którym pracodawcy będą mieli obowiązek podania w ogłoszeniu informacji o proponowanym, minimalnym wynagrodzeniu. Resort pracy poparł poselską inicjatywę.

Całkiem prawdopodobne, że kandydaci do pracy już na etapie przeglądania ofert zatrudnienia będą znać wysokość wynagrodzenia proponowaną przez pracodawców. Projekt wprowadza do ustawy art. 18 3f, który głosi: "Pracodawca, publikując w dowolnej treści informację o możliwości zatrudnienia pracownika na danym stanowisku pracy, uwzględnia w niej kwotę proponowanego zasadniczego wynagrodzenia brutto". Ma on duże szanse na wejście w życie, bo na ostatnim posiedzeniu Sejmu taką zmianę poparło Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS). Na razie jednak nie ma oficjalnego rządowego stanowiska. Projekt ma na celu ułatwienie walki z nierównościami płacowymi i zwiększenie mobilności pracowników. 

Nowoczesna postulowała, by pracodawca musiał umieszczać przynajmniej widełki proponowanego wynagrodzenia w ofercie pracy, czyli podać najniższą i najwyższą wysokość takiej pensji – ale wówczas ma umieścić też wzmiankę, że ostateczna kwota podlega negocjacjom. Dolne widełki miałyby być równe co najmniej wynagrodzeniu minimalnemu.

Projekt przewiduje też kary za niedopełnienie nowego obowiązku. Brak informacji o wysokości pensji lub zatrudnienie za wynagrodzeniem ostatecznie niższym od tego zaproponowanego w ogłoszeniu będzie wykroczeniem zagrożonym grzywną od 1 tys. do 30 tys. zł.

Związki zawodowe i eksperci popierają proponowane zmiany, natomiast pracodawcy kręcą na nie nosem. Dlaczego? Argumentem jest polityka płacowa firm jako element ich strategii biznesowej i wypracowanego know-how, w szczególności w przypadku wynagrodzenia na wyższych stanowiskach. Nie zwracają oni jednak uwagi na to, że wynagrodzenia podane w ofercie pracy znacznie usprawniłyby proces rekrutacji.


Źródło: "DGP"

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze