Często słyszysz trudne słowo „innowacja”, a tymczasem jego znaczenie wcale nie jest takie skomplikowane. Oznacza wprowadzenie na rynek nowego lub znacznie ulepszonego towaru, usługi, sposobu produkcji, organizowania pracy czy sposobu sprzedaży jakiegoś produktu. Innowacyjne oznacza po prostu lepsze, nowocześniejsze, sprawniejsze.
SKĄD SIĘ BIORĄ INNOWACJE
Innowacja, jak każda nowość czy wynalazek, zaczyna się od dobrego pomysłu. Na pomysł wpaść może każdy – na przykład właściciel czy pracownik małej firmy. Teraz potrzebny jest zespół ludzi, laboratorium lub pracownia konstrukcyjna, która pomysł opracuje. Stworzony przez nich prototyp będzie przetestowany i w końcu wdroży pomysł do produkcji i wprowadzi na rynek. Doświadczenie pokazuje jednak, że taki sposób działania może być obarczony ryzykiem porażki – zwykle pomysłodawca tak bardzo chroni swój pomysł przed światem zewnętrznym, że nie dopuszcza opinii innych fachowców. Jest zmuszony uczyć się na własnych błędach. Może więc skorzystać z pomocy jednostki naukowo-badawczej, instytutu naukowego, uczelni wyższej lub instytucji otoczenia biznesu, które świadczą tego typu usługi. Oferta takich instytucji jest ogromna.
WSPÓŁPRACA Z JEDNOSTKĄ NAUKOWĄ
Fundusze unijne chętnie wspierają tego typu współdziałanie. Może się ono odbywać na różne sposoby. Decyzję o zakresie współpracy podejmujesz niezależnie jako pomysłodawca-innowator. Jakie masz możliwości?
1. Kupujesz wyniki prac
Po prostu płacisz za gotową licencję, know-how, prawo do patentu. Możesz wykorzystać je bezpośrednio w swoim pomyśle albo dostosować do własnych potrzeb.
2. Zamawiasz konkretne badania
Zlecasz instytucji, co ma przetestować, opracować lub zbadać. Nie musisz nikomu zdradzać całego swojego pomysłu – wystarczy, że odpowiednio określisz zakres zlecanych prac badawczych. Jeśli skupisz się tylko na tych zagadnieniach, z którymi masz problem i nie możesz sobie samodzielnie poradzić, to całość pomysłu zachowasz dla siebie.
3. Wspólne badania z jednostka badawcza
Swój projekt wykonujesz wspólnie np. w konsorcjum z jakąś instytucją naukową, badawczą czy konstrukcyjną. Możesz zabezpieczyć swoje interesy, zawierając odpowiednią umowę, w której jasno i precyzyjnie określisz odpowiedzialność stron za poszczególne etapy badań oraz prawa własności do osiągniętych wyników.
SUPERNOWOCZESNE MASZYNY Z POLSKIEJ FIRMY
Po dotacje z POIR sięgnęła również firma FIAB. Opracowuje ona maszyny nowej generacji do łączenia tworzyw sztucznych (PVC, silikonu, teflonu, etylenu), wykorzystujących energie elektromagnetyczna.
– Efekty prowadzonego przez nas projektu będą innowacyjne w skali światowej mówi Rafał Jabłonski, prezes zarządu FIAB. – Dzięki nowym rozwiązaniom uzyskamy m.in. obniżenie energochłonności maszyn, zwiększymy ich wydajność produkcyjna, poprawimy bezpieczeństwo zarówno operatorów jak i środowiska, obniżymy zużycie surowców niezbędnych do wytworzenia maszyn oraz możliwość łączenia materiałów trudnopalnych i niepalnych – wyjaśnia.
Firma FIAB nie musi korzystać z pomocy instytucji zewnętrznych bo ma własny dział badawczy, który rozwija autorskie projekty.
– Jednak nie sposób wszystkich śmiałych idei i pomysłów finansować z bieżącej działalności przedsiębiorstwa. Dofinansowanie projektu z Funduszy Europejskich umożliwia bardzo szybka realizacje pomysłów, których sfinansowanie ze środków własnych przedsiębiorstwa byłoby co najmniej utrudnione mówi prezes Jabłonski.
– Prototypowe rozwiązania, które trafia do produkcji seryjnej, umożliwią naszej spółce obecność w obszarach przemysłu do tej pory dla nas niedostępnych dodaje.
GDZIE SZUKAĆ KONKURSÓW
Fundusze na innowacje rozdzielono na kilka programów:
INTELIGENTNY ROZWÓJ
To program ogólnopolski wspierający innowatorów. Możesz tu uzyskać pomoc finansową na prace badawczo-rozwojowe (B+R), korzystanie z usług instytucji otoczenia biznesu (np. parki czy inkubatory technologiczne), zakup infrastruktury badawczej oraz na wprowadzenie innowacji na rynek krajowy i zagraniczny. Konkursów możesz szukać na stronach internetowych instytucji zajmujących się realizacją tego programu:
- Narodowego Centrum Badan i Rozwoju
(http://www.ncbr.gov.pl/fundusze-europejskie/),
- Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości
(www.poir.parp.gov.pl),
- Banku Gospodarstwa Krajowego
(www.bgk.com.pl).
Kompleksowe informacje znajdziesz na stronie internetowej www.poir.gov.pl.
POLSKA WSCHODNIA
To program m.in. dla osób chcących prowadzić biznes na terenie co najmniej jednego z pięciu wschodnich województw – podlaskiego, warmińsko-mazurskiego, lubelskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego.
Obsługą programu w zakresie innowacyjności zajmuje się Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (www.parp.gov.pl). Więcej informacji znajdziesz na stronie internetowej https://www.polskawschodnia.gov.pl jak i na wspomnianej stronie www.parp.gov.pl.
PROGRAMY REGIONALNE
Każde województwo ma swój program. O dotacje powinni się starać zwłaszcza właściciele mikro, małych i średnich firm. Programy regionalne także wspierają prowadzenie prac badawczo-rozwojowych (B+R) i wprowadzenie w życie ich efektów. Informacji na temat oferty dostępnej w swoim regionie możesz szukać na stronie http://www.funduszeeuropejskie.gov.pl – zakładka „serwisy programów”.
OBALAMY MITY NA TEMAT INNOWACJI
1. INNOWACJA JEST TYLKO ODKRYCIEM CZEGOS NOWEGO, CO DOTYCHCZAS NIE ISTNIAŁO. MIT
Innowacja to wdrożenie czegoś nowego lub udoskonalenie istniejącego już produktu, procesu technologicznego albo jakiejś cechy produktu lub usługi. Produkt może być powszechnie znany i używany, ale np. będzie inaczej wytwarzany lub będzie zawierał jakiś prozdrowotny składnik. Istotny jest także plan wejścia z tym pomysłem na rynek – sam koncept to jeszcze nie innowacja.
2. INNOWACJA JEST ZAWSZE REWOLUCJA. MIT
Nie zawsze innowacja oznacza zaproponowanie czegoś nowego w skali świata. Czasem, zwłaszcza gdy korzystasz z programów regionalnych, wystarczy by było to coś nowego w skali twojego przedsiębiorstwa. Dla przykładu, firma rozpoczyna produkcję czegoś, czego dotychczas nie miała w ofercie – np. producent drewnianych łóżek zaczyna robić także inne meble do sypialni. W bardziej wymagających konkursach, skalą odniesienia staje się otoczenie firmy (region, kraj albo w najbardziej wymagających konkursach – świat). Wtedy rzeczywiście musisz zaproponować coś rewolucyjnego – tu możemy puścić wodze fantazji – lek na otyłość, superszybki rower albo nowy idealny materiał, który wykorzystają zakłady produkcyjne na całym świecie.
3. INNOWACJE POWSTAJA TYLKO W LABORATORIACH. MIT
Wiele innowacji to po prostu pomysły właścicieli firm, którzy chcą udoskonalić swój produkt czy usługę. Jednak innowacje mogą też powstawać we współpracy z jednostkami naukowymi czy badawczymi.
4. BY INNOWACJA TRAFIŁA NA RYNEK, MUSI BYĆ DOPRACOWANA I IDEALNA. MIT
Przy obecnym tempie zmian technologicznych, społecznych i gospodarczych nie warto czekać z pomysłem do czasu, aż będzie on w pełni dopracowany. Takie działanie może doprowadzić do utraty jedynej szansy wprowadzenia innowacji. Im szybciej przetestujesz pomysł na swoich klientach, tym lepiej – w końcu to oni będą kupować twój innowacyjny produkt. Masz pomysł, działaj!
Wyobraź sobie, że jesteś przedsiębiorcą. Czy jako przedsiębiorca zlecił(a)byś prace badawcze dotyczące rozwoju twoich produktów lub usług?
Okazuje sie, ze 74 proc. Ankietowanych w sytuacji, w której byliby przedsiębiorcami, zleciłoby prace badawczo-rozwojowe nad rozwojem swoich produktów lub usług. Oznacza to, ze jesteśmy skłonni powierzyć rozwój swojej firmy i oferowanego przez nią asortymentu w ręce specjalistów. Dodatkowo w coraz większym stopniu doceniamy role prac badawczo-rozwojowych, czyli działań typu B+R w rozwoju gamy produktów i usług przedsiębiorstw.
BEZPIECZEŃSTWO NA DRODZE
Dotacje na innowacje z Programu Inteligentny Rozwój otrzymała firma TRAX Elektronik z Krakowa. Firma produkuje znaki i tablice drogowe zmiennej treści. Informują one kierowców o aktualnych warunkach ruchu, ostrzegają przed zagrożeniami, sugerują objazd, jeśli na drodze wystąpią utrudnienia itd. Mogą one współpracować np. z radarami do pomiaru prędkości i automatycznie wyświetlać kierowcom informacje, ze jada szybciej niż pozwalają na to przepisy.
- Nowością jest zastosowanie nowatorskich układów optycznych. Pozwoli to na poprawienie jakości obrazu, lepsza widoczność w przypadku oświetlenia przez zewnętrzne źródła światła oraz z mniejszej odległości – wyjaśnia Urszula Moryc, kierownik działu administracyjno ekonomicznego TRAX Elektronik.
Poza tym firma chce zaprojektować unikalny układ znaków, który będzie miał autonomiczne zasilanie. Będzie wiec zużywał mniej energii. Wprowadzenie tego rozwiązania oznacza podniesienie bezpieczeństwa komfortu jazdy na polskich drogach.
- Obecnie żaden krajowych producentów nie ma w swojej ofercie podobnego produktu, a producenci zagraniczni proponują układy oparte o zupełnie inną technologie – dodaje Urszula Moryc.