Inspektor może sprawdzić śmieci w twoim domu. Sąd wydał wyrok

2019-08-27 1:34
Śmieciowy horror na Targówku
Autor: MARCIN SMULCZYŃSKI/SUPER EXPRESS Śmieciowy horror na Targówku

Według Naczelnego Sądu Administracyjnego Sanepid ma prawo skontrolować śmieci w mieszkaniach. Wszystko ze względów bezpieczeństwa, ponieważ gromadzone w domu odpadki mogą stanowić zagrożenie dla innych.

Śmieci gromadzone przez mieszkańców mogą stanowić zagrożenie epidemiologiczne. Zdaniem Naczelnego Sądu Administracyjnego, to wystarczający powód, żeby pracownicy Sanepidu mieli prawo wchodzić do naszych mieszkań i prowadzić kontrole. Wszystko zaczęło się od sytuacji w jednej ze spółdzielni mieszkaniowych, która poprosiła inspektora sanitarnego o sprawdzenie jednego z mieszkań, z którego dochodził podejrzany zapach, a wokół gromadziły się owady.

SPRAWDŹ KONIECZNIE: Nie wypłacą ci już 500 plus. Zobacz, ile pieniędzy dostaniesz

- Sanepid odmówił. Powołał się na art. 26 ustawy o Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Wynika z niego, że inspektor sanitarny ma prawo wstępu do mieszkań w razie podejrzenia lub stwierdzenia choroby zakaźnej, zagrożenia zdrowia czynnikami środowiskowymi, a także jeżeli w mieszkaniu jest lub ma być prowadzona działalność produkcyjna bądź usługowa - pisze Rzeczpospolita. 

Spółdzielnia nie zgodziła się z tą interpretacją i odwołała się od decyzji inspektora. Sąd uznał, że inspektor sanitarny ma prawo kontrolować, właściciel mieszkania utrzymuje ten lokal w stanie wykluczającym zagrożenie chorobami zakaźnymi.

ZOBACZ TEŻ: Jeżeli zastanawiacie się, jak poradzić sobie z nieznośnym sąsiadem, który gromadzi śmieci, przeczytajcie nasz artykuł

Najnowsze