Inwestujemy w wykształcenie pracowników

i

Autor: Shutterstock

Inwestujemy w wykształcenie pracowników

2015-05-14 2:00

Warto inwestować w ludzi, którzy pracują z nami i na rzecz naszej firmy. Tylko dobrze przeszkoleni i zmotywowani będą w stanie poprowadzić nasze przedsiębiorstwo na szczyt, a dla nas staną się partnerami.

Kształcenie i szkolenie pracowników to niepotrzebne koszty? Na pewno nie. Ci, którzy czują się doceniani przez pracodawców, są bardziej zaangażowani w obowiązki, lojalni i silniej utożsamiają się z firmą.

Unia pomoże wyszkolić kadry

To, ile kosztuje i wnosi w życie firmy kurs doskonalenia zawodowego, zależy w głównej mierze od tego, czego on dotyczy. Wybierajmy taką tematykę, której potrzebują nasi pracownicy. Bez względu na to, czy postawimy na naukę obcego języka (przydatne zwłaszcza gdy planujemy podbój zagranicznych rynków lub chociaż wyjazdy na zagraniczne targi), na kurs potrzebny do obsługi nowych maszyn czy opanowania nowej technologii produkcji, możemy ubiegać się o wsparcie z Funduszy Europejskich. Jest warunek: kurs musi mieć bezpośredni wpływ na rozwój działalności i produkcji w naszych firmach. Pieniądze na edukację i szkolenia pracowników przewidziano w regionalnych programach i Programie Wiedza Edukacja Rozwój.

Wiele programów, wiele możliwości

Przełomem w kwestii szkoleń i kursów zawodowych dla biznesu jest stworzenie Rejestru Usług Rozwojowych (RUR). Będzie on pomagał, w najbliższych latach, w udzielaniu wsparcia dla przedsiębiorców i ich pracowników. Dzięki niemu przedsiębiorcy (ale nie tylko) będą mieli możliwości dowolnego wyboru instytucji, przy pomocy której będą szkolić się i podnosić kompetencje swoje lub swoich pracowników. Po zakończeniu szkolenia będą mogli je również ocenić, tak by ich oferta była coraz lepsza i dostosowana do potrzeb przedsiębiorców. W RUR znajdą się różne szkolenia, zarówno współfinansowane ze środków europejskich, jak i te, za które przedsiębiorca lub kursant będzie musiał w całości zapłacić z własnej kieszeni.

Wsparcie bez podatku

Przedsiębiorcy (zwłaszcza mikro, mali i średni, bo to na ich rozwój stawia Unia Europejska) mogą również starać się o bon lub promesę refundacji na „usługę rozwojowa" proponowana przez firmy szkoleniowe z listy RUR. Dzięki nim będziemy mieli możliwość przeszkolić swoich menedżerów, podnieść zdolności interpersonalne naszych pracowników i pobudzić ich kreatywność. Taka szanse dają nam programy regionalne, gdzie możemy starać się o do finansowanie na konkretne szkolenie (np. w postaci bonu, vouchera lub promesy refundacji). Jeśli dostaniemy takie dofinansowanie na szkolenie pracowników, to pamiętajmy, że nie musimy płacić od niego podatku (nie jest ono traktowane jako nasz przychód). Nie możemy jednak wliczać go sobie w koszty. Nie bójmy się wiec starać o dofinansowanie. Dzięki niemu mamy szanse wprowadzić naszą firmę na zupełnie nowe obszary działalności biznesowej.

Pomoc dla bezrobotnych

Nie tylko biznesmeni i ich pracownicy mogą korzystać z możliwości rozwoju zawodowego. Również osoby pozostające bez pracy mają kilka opcji wyboru. Ci, którzy marzą o tym, by pracować lub samemu założyć np. firmę budowlana, mogą zwiększyć swoje kompetencje zawodowe i szanse na sukces w branży. W zależności od tego, z jakiego programu chcemy korzystać, inaczej będziemy ubiegać się o wsparcie. Najczęściej skorzystamy z „pośrednictwa" różnych instytucji, np. Powiatowych Urzędów Pracy, Ochotniczych Hufców Pracy, organizacji pozarządowych. Szukajmy informacji (np. na ich stronach internetowych) o naborze na kursy doszkalające, językowe albo pozwalające się przekwalifikować czy po prostu dające możliwość poszerzenia kompetencji zawodowych.

Masz pytanie? Zadaj je!

Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące możliwości skorzystania ze środków unijnych, skorzystaj z porady ekspertów z Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich. Punkty, które znajdują się w całej Polsce (ich listę znajdziesz pod adresem internetowym www.funduszeeuropejskie.gov.pl/punkty).

 


Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze