Sasin, rolnicy

i

Autor: Marcin Smulczyński / Super Express; Domin / Super Express Sasin, rolnicy

Rolnictwo

Jacek Sasin zapowiedział pożyczki dla rolników! Nawet 300 tys. zł do wzięcia

2023-02-08 12:21

Wysokie pożyczki dla rolników! Jak zapowiedział minister aktywów państwowych Jacek Sasin, rolnicy będą mogli wziąć pożyczkę do 300 tys. zł bez zabezpieczeń na 5 lat w ramach preferencyjnego kredytu PKO BP. Wicepremier podkreślał, że rząd pracuje nad wsparciem dla polskich wsi, które są "skarbem narodowym".

Jacek Sasin zapowiedział pożyczki dla rolników

- Pracujemy cały czas nad tym, żeby wspierać polską wieś. Uważamy, że polska wieś jest polskim skarbem narodowym. Bezpieczeństwo żywnościowe dzisiaj mamy dzięki polskiej wsi. Wiele krajów nam tego zazdrości, również tego, że polskie rolnictwo jest rolnictwem ekologicznym i słynie z tego na rynkach. Polska żywność jest poszukiwana na rynkach światowych - powiedział Sasin w "Kwadransie Politycznym" TVP1.

Szef MAP zapewnił, że rozwiązań dla polskiej wsi jest bardzo wiele. Dodał, że jego resort w tej sprawie współpracuje z ministerstwem rolnictwa, "chociażby w zakresie obniżenia cen nawozów; to się udało". Sasin poinformował, że na wspólnej, środowej konferencji z wicepremierem, ministrem rolnictwa i rozwoju wsi Henrykiem Kowalczykiem zostanie zaprezentowane kolejne rozwiązanie dla rolników.

- Dzisiaj będziemy mówić o preferencyjnych kredytach dla dla rolników. To jest oferta banku PKO BP, największego polskiego banku państwowego, który proponuje rolnikom kredyt w wysokości 300 tysięcy zł nawet na 5 lat, bez żadnych zabezpieczeń i na dowolny cel, który będzie służył produkcji rolnej. To może być zarówno zakup nawozów, materiału siewnego, sprzętu, wszystkiego tego, co jest potrzebne do prowadzenia gospodarstwa - powiedział Sasin.

Jak dodał, w przypadku zabezpieczeń, może to być kwota 500 tys. zł. "Ale 300 tys. zł bez żadnych zabezpieczeń. To bardzo atrakcyjna oferta kierowana właśnie do mieszkańców polskiej wsi" - wskazał. Podkreślił, że często problemem jest uzyskanie przez rolnika płynności finansowej. "Produkcja rolna ma tę swoją specyfikę, że te wpływy do kasy rolnika nie są stałe, tylko są cykliczne. Ta oferta finansowa ma dać pewien bufor właśnie posiadania takich wypłacalności przez cały okres, przez cały rok. Będziemy dalej nad tym pracować, bo Polska wieś jest dla nas niezwykle ważna. Jest ważna dla Polski" - zapewnił Sasin.

PKO BP z ofertą pożyczek dla rolników

PKO Bank Polski poinformował we wtorkowej informacji prasowej zamieszczonej na swojej stronie internetowej o wprowadzeniu do swojej oferty pożyczki dla rolników, na dowolny cel, do 300 tys. zł bez żadnych zabezpieczeń. Harmonogram spłat jest dostosowany do specyfiki produkcji rolnej.

- Rolnik może otrzymać pożyczkę do 300 tys. zł bez żadnych zabezpieczeń, nawet na 5 lat. W przypadku przedstawienia zabezpieczeń rzeczowych, kwota pożyczki może wzrosnąć do 500 tys. zł. Co ważne, istnieje możliwość indywidualnego dostosowania harmonogramu spłaty rat do specyfiki produkcji rolnej. Pożyczkę można otrzymać w prosty sposób, bez zbędnych formalności, a pieniądze przeznaczyć na dowolny cel np. na zakup nawozów, środków ochrony roślin, materiału siewnego czy paliwa - bez okazywania faktur" - przekazał bank.

Wiceprezes PKO Banku Polskiego, kierujący pracami zarządu, Paweł Gruza wskazał, że "rolnictwo to jeden ze strategicznych sektorów polskiej gospodarki, który zapewnia Polkom i Polakom bezpieczeństwo żywnościowe". "Wobec aktualnych wyzwań stojących przed rolnikami wynikających m.in. z rosnących kosztów produkcji, zmian klimatycznych i założeń Zielonego Ładu, naszym priorytetem staje się zapewnienie rolnikom szerokiego dostępu do finansowania inwestycji i bieżących potrzeb. Pozwoli to rolnikom na dalszy rozwój ich gospodarstw poprzez automatyzację i wprowadzanie nowoczesnych technologii" - powiedział, cytowany w informacji prasowej Paweł Gruza.

Nie tylko pożyczki. PKO BP ma szeroką ofertę dla rolników

PKO BP nie poprzestaje na pożyczkach i oferuje rolników również konto, które wraz z kartą debetową będzie darmowe przez dwa lata, bez konieczności spełniania dodatkowych warunków. Posiadacze kont rolniczych będą mogli wpłacać gotówki w złotych w oddziałach PKO Banku Polskiego bez opłat. Co więcej, po dwóch latach konto rolnicze będzie mogło być dalej bezpłatne, jeśli będzie na nie wpływać minimum 2 tys. zł miesięcznie.

Oprócz wcześniej wspomnianego kredytu na 300 tys. zł, PKO BP będzie oferować rolnik kredyt inwestycyjny udzielany nawet na 20 lat, z możliwością finansowania 90 proc. wartości przedsięwzięcia na rozbudowę i modernizację gospodarstwa, jak i pożyczkę na start dla rozpoczynających działalność rolniczą. Bank oferuje także leasing maszyn, urządzeń i wyposażenia budynków inwentarskich w ramach oferty PKO Leasing, dająca możliwość sfinansowania przedmiotu w 100 proc. nawet do 10 lat. System rat ma być dostosowany do cyklu produkcyjnego gospodarstwa.

- Chcemy być doradcą i partnerem finansowym dla rolników, którzy cenią tradycję, a jednocześnie śmiało patrzą w przyszłość. Dlatego stawiamy na nowoczesne i cyfrowe narzędzia zarządzania finansami, ułatwiające codzienną pracę każdego rolnika i przedsiębiorcy. Jestem przekonany, że staniemy się bankiem pierwszego wyboru dla rolników, dzięki naszej konkurencyjnej ofercie, lokalnej obecności na terenie całego kraju i profesjonalnym doradcom - mówił Gruza.

Pieniądze to nie wszystko - Grzegorz Puda
Sonda
Czy rząd powinien wspierać rolnictwo?
Najnowsze