Jak cofnąć zapis z księgi wieczystej?

2013-10-30 3:00

Zastanawiasz się, czy masz prawo odwołać zapis o służebności osobistej? Notariusz Edyta Anna Pietrewicz z Izby Notarialnej w Gdańsku radzi, jak to zrobić.

"Jestem właścicielem mieszkania, które przepisała na mnie babcia z zastrzeżeniem na siebie służebności mieszkania. Babcia zamieszkała u moich rodziców, którzy się nią opiekują.

Obecnie jej mieszkanie pozostaje niezamieszkane i chciałbym je sprzedać. Niestety, zapis o służebności wpisany jest też w księdze wieczystej mieszkania i mi to uniemożliwia. Czy babcia może się zrzec tej służebności?"

Adam Kawalec

Patrz: Elastyczny czas pracy - co oznacza dla przedsiębiorcy

Uprawniony, na którego rzecz została ustanowiona służebność osobista mieszkania, może się w każdej chwili takiego prawa zrzec i wówczas prawo to wygasa. Jeżeli jednak prawo było ujawnione w księdze wieczystej, to do jego wygaśnięcia potrzebne jest też wykreślenie go z KW.

To z kolei wymaga, aby zrzeczenie było dokonane w formie pisemnej z podpisem poświadczonym przez notariusza. W przedstawionej sytuacji można rozważyć trzy sposoby zrzeczenia się przez pana babcię ustanowionej na jej rzecz służebności osobistej mieszkania.

Po pierwsze, zrzeczenie się służebności może nastąpić przez oświadczenie złożone w formie pisemnej, pod którym pana babcia złoży podpis w obecności notariusza. Następnie oświadczenie wraz z wnioskiem o wykreślenie służebności osobistej mieszkania z księgi wieczystej należy złożyć w Wydziale Ksiąg Wieczystych sądu rejonowego, który prowadzi księgę wieczystą z wpisaną służebnością.

Zrzeczenie się służebności osobistej mieszkania może również nastąpić przez złożenie oświadczenia w formie aktu notarialnego.

Akt notarialny obejmujący oświadczenie o zrzeczeniu się służebności przygotowuje notariusz, który go odczytuje w obecności pana babci, a po jego przyjęciu wraz z pana babcią podpisuje. Wniosek o wykreślenie służebności z księgi wieczystej jest wówczas zawarty w takim akcie notarialnym i zostaje przekazany do Wydziału Ksiąg Wieczystych właściwego sądu rejonowego przez notariusza.

Rozważyć także należy trzeci sposób, w ramach którego pana babcia zrzeka się ustanowionej na jej rzecz służebności osobistej przy zawieraniu umowy sprzedaży lokalu mieszkalnego.

Akt notarialny obejmujący umowę sprzedaży sporządzany jest w tej sytuacji z udziałem pana babci i obejmuje również złożone przez nią oświadczenie o zrzeczeniu się służebności osobistej mieszkania.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze