Jak dobrze zainwestować oszczędności?

2010-01-19 1:30

Chcesz zadbać o spokojną przyszłość najbliższych? Ulokuj swoje oszczędności tak, by przynosiły zyski. Masz do wyboru: fundusze inwestycyjne, lokaty i obligacje.

Rodzina państwa Drozdów z Kołobrzegu: Adam (31 l.) i Edyta (26 l.) z córeczką Patrycją (2,5 r.)

- Zależy nam na zabezpieczeniu przyszłości naszej córeczki, więc zdecydowaliśmy się zainwestować nasze oszczędności. Myślimy o funduszach inwestycyjnych, ponieważ chcielibyśmy, aby za parę lat zysk był znaczny. Teraz szukamy doradcy, który pomoże nam dobrze ulokować pieniądze.

 

Adam Johaniuk, Dyrektor ds. Sprzedaży PKO TFI:

- Dzisiaj budowanie majątku osobistego jest łatwiejsze niż zwykło się uważać. Jeśli nie możemy liczyć na spadek czy uśmiech losu, warto wziąć sprawy w swoje ręce. W ofercie bankowej możemy znaleźć wiele prostych oraz sprawdzonych na świecie sposobów inwestowania naszych oszczędności. Niepotrzebne są wcale wysokie nakłady finansowe. Zdecydowanie waż-niejsza jest nasza systematyczność i konsekwencja.

Oto sposoby na dobre oszczędzanie

Oferta banków jest imponująca. Pieniądze możesz wpłacić na konto oszczędnościowe, lokatę albo zainwestować w fundusz inwestycyjny czy obligacje. Co jest najkorzystniejsze? Wszystko zależy od tego, ile pieniędzy chcesz wpłacić i jak je wykorzystywać. I tak na przykład lokaty są bezpieczne, niestety, ich oprocentowanie w ostatnim czasie spada, wpłacając na fundusz, ryzykujesz straty, ale zyski są wyższe. Zanim więc zdecydujesz się, który sposób pomnażania oszczędności wybrać, dokładnie rozważ wszystkie za i przeciw.

Lokaty terminowe

Gwarantują bezpieczny i systematyczny zysk. To najlepsze rozwiązanie dla tych, którzy mogą wpłacić oszczędności na dłuższy czas. Dlatego świetnie nadają się na ulokowanie większej sumy, która będzie sobie spokojnie rosła.

Oprocentowanie tego typu instrumentu finansowego jest pewne wtedy, kiedy utrzymasz pieniądze do końca trwania lokaty. Jeśli umowa zostania zerwana wcześniej, tracisz odsetki, czyli zysk. Na lokacie w skali roku możesz zarobić zwykle ok. 5 proc. Jeśli po wygaśnięciu umowy będziesz niezadowolony z zysku, zastanów się nad zmianą banku albo metody inwestowania.

Patrz też: Jak oszczędzać energię 

To twoje pieniądze, więc warto ulokować je rozsądnie. Zanim zdecydujesz się na bank, sprawdź, czy lokata ma oprocentowanie stałe czy zmienne. To zależy od oferty. Niektóre banki zastrzegają sobie w umowie możliwość zmiany stopy procentowej, uzależniając ją od sytuacji na rynku finansowym. Lokaty długoterminowe ze stałym oprocentowaniem są najbezpieczniejsze. Masz pewność, że zysk będzie rósł przez cały okres jej trwania tak samo. Minusem jest to, że pieniądze musisz zamrozić na ok. 6 miesięcy - 1 rok.

Wybierając bank, sprawdź, od jakiej sumy możesz założyć depozyt bankowy.

Najbardziej opłacalna jest wpłata od 5 tys. zł wzwyż. Dlaczego? Bo dopiero przy większej sumie odczujesz zysk od oprocentowania. Koniecznie dokładnie przeczytaj umowę i zwróć uwagę na tzw. kruczki prawne, np. czy wysokość oprocentowania, którą bank chwali się w reklamach, faktycznie będzie ta sama do końca trwania depozytu bankowego. Upewnij się też, czy bank podaje oprocentowanie w skali roku. Zdarza się, że trzeba trzymać pieniądze bardzo długo, żeby zyskać podawany przychód.

Zanim wybierzesz konkretną ofertę, podlicz dokładnie, ile zarobisz i porównaj zarobek. Niestety, zysk z lokaty (podobnie jak z funduszu i obligacji) jest objęty tzw. podatkiem Belki w wysokości 19 proc.

Czytaj dalej: konto oszczędnościowe - swobodne wpłaty i wypłaty >>>


Konto oszczędnościowe

Kryzys finansowy i niepewna sytuacja na rynku spowodowały, że ten sposób inwestowania stał się bardzo popularny. Oprocentowanie lokat w ostatnim czasie spadło. Rachunki oszczędnościowe wydają się bezpiecznym rozwiązaniem.

Tym bardziej że ich oprocentowanie jest coraz atrakcyjniejsze. Jednak często wysokość oprocentowania zależy od ilości środków zgromadzonych na rachunku. Im jest ich więcej, tym jest wyższe.

Dużym plusem kont oszczędnościowych jest swobodny dostęp do oszczędności.

Dlatego to świetny sposób na zainwestowanie nie tylko drobnych, podręcznych oszczędności, ale i rezerw na czarną godzinę. Dlaczego? Ponieważ w każdej chwili można po nie sięgnąć.

Nie musisz otwierać konta oszczędnościowego w banku, w którym masz już rachunek rozliczeniowy. Przejrzyj oferty dostępne na rynku i wybierz tę najkorzystniejszą. Pamiętaj, że ważna jest nie tylko wysokość oprocentowania. Jeśli będziesz chciał często korzystać ze zgromadzonych środków, zwróć uwagę na prowizje za wypłaty. Najczęściej pierwsza jest bezpłatna, za kolejne musisz płacić.

Czytaj dalej: fundusze inwestycyjne >>>


 Fundusze inwestycyjne

Przynoszą potencjalnie wysokie zyski, ale wiążą się z większym ryzykiem. Pomnażają twoje pieniądze poprzez obrót papierami wartościowymi, czyli m.in. akcjami, obligacjami i bonami skarbowymi. Twoje zyski będą zależały w dużej mierze od sytuacji na rynku. Kiedy jest na nim wzrost, rośnie również ilość twoich pieniędzy. Fundusze mają istotną zaletę. Część pieniędzy możesz wypłacić w każdej chwili, reszta dalej będzie na siebie zarabiać. Dlatego, jeśli nagle będziesz potrzebować części swoich oszczędności, możesz je wypłacić, nie obawiając się straty wypracowanych zysków. Inwestowanie w fundusze jest tańsze niż inwestowanie samemu, ponieważ fundusz inwestuje na masową skalę.

Wymagany wkład na fundusz inwestycyjny jest zazwyczaj niższy niż w przypadku lokat. Możesz więc zainwestować zarówno drobne oszczędności, jak i większe kwoty. Zarabiać będziesz już po wpłacie od 50-100 zł w górę.

Istnieją cztery rodzaje funduszy - bezpieczny, agresywny, zrównoważony i rynku pieniężnego. W każdej chwili możesz zmienić plan inwestycyjny, przechodząc np. z funduszu bezpiecznego do agresywnego. Jednak w dzisiejszych czasach, kiedy świat wciąż nie otrząsnął się z kryzysu, większość osób wybiera te najbezpieczniejsze typy funduszy.

Najwięcej można zarobić na funduszach agresywnych, ponieważ inwestują w akcje. Niestety, są obciążone najwyższym ryzykiem straty. Złoty środek to fundusze zrównoważonego zysku. Lokują pieniądze zarówno w akcje, jak i obligacje. Wybór inwestycji zależy od sytuacji na giełdzie papierów wartościowych, warto więc, by zajęli się tym fachowcy. Klient wybiera fudusz w zależności od swoich skłonności do ryzyka i horyzontu czasowego - im bardziej ryzykowny, tym dłuższy czas powinno się poświęcić na inwestycję. Czas minimalizuje ryzyko. Te najbezpieczniejsze ograniczają ryzyko straty do minimum. Zysk jest mniejszy, ale pewny. Inwestują głównie w bony i obligacje - fundusz bezpieczny albo w krótkoterminowe bony, obligacje o krótkim terminie wykupu oraz lokaty. W taki sposób działa fundusz rynku pieniężnego.

Czytaj dalej: jak zarobić na obligacjach >>>


Obligacje

Są pewne, jednak zainwestowane w nie przychody rosną bardzo wolno. Najpopularniejsze są obligacje Skarbu Państwa, jednak istnieją też obligacje korporacyjne (emitowane przez wielkie przedsiębiorstwa) oraz komunalne (wydawane przez miasto lub gminę). Są pewne i bezpieczne, ponieważ Skarb Państwa zobowiązuje się po określonym czasie (który zależy od typu obligacji) do wykupienia od nas obligacji z ustalonym zyskiem.

Obligacje dzielą się na oszczędnościowe - przeznaczone dla osób fizycznych - oraz rynkowe - notowane na giełdzie.

Sprawdzą się jako inwestycja dla większej kwoty, która będzie mogła spokojnie rosnąć. Dlatego obligacje nie są dobrym pomysłem dla oszczędności podręcznych. Oprocentowanie obligacji wynosi ok. 5,50-7 proc. Jedyne ryzyko pojawia się, jeśli NBP podniesie stopy procentowe.

Dlaczego? Wtedy oprocentowanie obligacji zostaje to samo wobec rosnących stóp.

Materiał powstał przy współpracy z PKO TFI

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze