Jak dostać 32 tys. zł na wymianę źródła ciepła i termomodernizację. Nowy program Ministerstwa Klimatu

2020-09-30 21:37 DR
Kopciuchy
Autor: pixabay Miasto zbada co wrocławianie uważają o smogu

Minister klimatu Michał Kurtyka ogłosił rozpoczęcie prac nad pilotażowym programem, który obejmie dofinansowanie zarówno termomodernizacji, jak i wymiany źródeł ciepła w budynkach wielorodzinnych (od 3 do 7 lokali). Ruszył pilotaż

Jakie dotacje

Wysokość dotacji będzie uzależniona od dochodu. Przy dochodzie rocznym wnioskodawcy do 100 000 zł maksymalna kwota wsparcia wyniesie:

* do 20 tys. zł – na wymianę źródła ciepła i dla zadań termomodernizacyjnych

* do 25 tys. zł – na zakup i montaż pompy ciepła powietrze/woda lub gruntowej i dla zadań termomodernizacyjnych* do 10 tys. – w przypadku wykonania samych zadań termomodernizacyjnych bez wymiany źródła ciepła.

Gdy dochód w gospodarstwie wieloosobowym wynosi do 1400 zł (netto) miesięcznie na osobę, a w gospodarstwie jednoosobowym - do 1960 zł można liczyć na maksymalne dofinansowanie w wysokości:

* do 32 tys. zł – na wymianę źródła ciepła i dla zadań termomodernizacyjnych

* do 15 tys. zł – na wykonanie działań termomodernizacyjnych, bez wymiany źródła ciepła.

Na co dofinansowanie

- Pracujemy nad projektem programu dotacji dla budynków wielorodzinnych. Planujemy, że zostanie on uruchomiony na początku przyszłego roku– zapowiedział minister Michał Kurtyka.- Dofinansowanie obejmować będzie zakup i montaż nowego źródła ciepła pod warunkiem likwidacji nieefektywnych źródeł ciepła na paliwo stałe oraz zadania termomodernizacyjne, np. zakup i montaż stolarki okiennej i drzwiowej” – dodał wiceprezes NFOŚiGW Paweł Mirowski.Dodatkowo, w przypadku likwidacji starego nieefektywnego źródła ciepła na paliwo stałe, możliwe uzyskanie dotacji do 5 000 zł na zakup i montaż mikroinstalacji fotowoltaicznej (nie więcej niż 50 % poniesionych kosztów).

Dla kogo wsparcie

Program wdrażany będzie przez wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej, a jego beneficjentem będą mogły zostać osoby fizyczne – właściciel lub współwłaściciel lokalu w budynku wielorodzinnym. Województwo zachodniopomorskie jest jednym z województw, w których program będzie prowadzony pilotażowo.

Przeczytaj także: Rządowy program „Czyste Powietrze” od dzisiaj na nowych zasadach

Dofinansowanie na rozwój sieci ciepłowniczych i walkę ze smogiem

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Najnowsze