Rodzina z dziećmi

i

Autor: Shutterstock

Jak dostać Kartę Dużej Rodziny? Poradnik dla rodziców

2019-01-10 14:26

Karta Dużej Rodziny istnieje od 2014 roku. Do tej pory wydano ponad 2 mln kart, w tym 1,19 mln dla dzieci. Pozwala na otrzymanie zniżek m.in na przejazdy, oraz na bezpłatny wstęp do wielu instytucji. Co trzeba zrobić, żeby zostać uwzględnionym w tym programie?

Jak dostać Kartę Dużej Rodziny? Poradnik dla rodziców

Karta dużej rodziny przysługuje wszystkim rodzicom, w tym rodzicom zastępczym oraz prowadzącym rodzinny dom dziecka, którzy mają lub mieli na utrzymaniu co najmniej troje dzieci. Otrzymać ją mogą nie tylko rodzice, ale także same dzieci, w wieku do 18 roku życia, lub w wieku do 25 roku życia, jeśli nadal się uczą.

Ograniczeń wiekowych nie ma w przypadku dzieci legitymujących się orzeczeniem o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności (w chwili składania wniosku, w rodzinie musi być co najmniej trójka dzieci spełniających te warunki).

Jak złożyć wniosek o Kartę Dużej Rodziny?
Jak przypomina ministerstwo, ubiegając się o Kartę Dużej Rodziny warto wnioskować od razu o obie jej formy – tradycyjną i elektroniczną. Można to zrobić za pomocą portalu Emp@tia (empatia.mpips.gov.pl). Tradycyjnie dokumenty można złożyć w w gminie odpowiadającej miejscu zamieszkania członka lub członków rodziny.

Wniosek musi zawierać:

- w przypadku rodzica należy załączyć zaświadczenie, że miał lub ma na utrzymaniu co najmniej troje dzieci oraz że nie jest lub nie był pozbawiony władzy rodzicielskiej ani ograniczony we władzy rodzicielskiej przez umieszczenie dziecka w pieczy zastępczej w stosunku do co najmniej trojga dzieci

- w przypadku dzieci w wieku powyżej 18. roku życia, które uczą się w szkole lub w szkole wyższej - oświadczenie o planowanym terminie ukończenia nauki w danej placówce;

- w przypadku dzieci umieszczonych w rodzinie zastępczej lub rodzinnym domu dziecka - oryginał lub odpis postanowienia o umieszczeniu w rodzinie zastępczej lub rodzinnym domu dziecka

- w przypadku osób przebywających w dotychczasowej rodzinie zastępczej albo
w rodzinnym domu dziecka - oświadczenie o pozostawaniu w dotychczasowej rodzinie zastępczej lub rodzinnym domu dziecka

Co z małżonkiem rodzica?
Kartą Dużej Rodziny posługiwać może się także małżonek uprawnionego rodzica. Taka osoba traci do niej prawo jeśli dany rodzic zmarł, utracił do niej prawo lub jeśli małżeństwo zostało rozwiązane.

Przepisy przewidują także sytuację, w której małżonkowie przed ślubem posiadali mniej niż troje dzieci, ale po zawarciu związku łączna liczba pociech odpowiada wymaganiom do otrzymania karty. Np. jeśli jeden z małżonków ma z poprzedniego małżeństwa jedno dziecko, a drugi dwoje.

Osobom tym również będzie przysługiwało prawo do posiadania Karty Dużej Rodziny, podobnie jak ich dzieciom, jeśli co najmniej troje z nich będzie w chwili składania wniosku spełniało warunki ustawy. W takiej sytuacji dla obojga małżonków powinna być zaznaczona na wniosku rola osoby w rodzinie „małżonek”.

Małżonkowi rodzica prawo do posiadania Karty będzie przysługiwało także wówczas, gdy małżeństwo zostanie zawarte po usamodzielnieniu się dzieci.

Jakie korzyści daje Karta Dużej Rodziny?
Karta Dużej Rodziny daje następujące korzyści:

- zniżki na przejazdy kolejowe dla rodziców i małżonków rodziców - 37% na bilety jednorazowe oraz 49% na bilety miesięczne;

- 50% ulgi opłaty za paszport – dla rodziców i małżonków rodziców;

- 75% ulgi opłaty za paszport – dla dzieci;

- bezpłatny wstęp do parków narodowych.

Ponadto Kartę Dużej Rodziny honoruje ok. 5 tysięcy Partnerów w ok. 22 tysiącach punktów.

Wyszukiwarka Partnerów Karty Dużej Rodziny (mapa i wykaz) znajduje się pod adresem: https://empatia.mpips.gov.pl/web/piu/kdr.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze