AliExpress wchodzi do Polski

i

Autor: Shutterstock

Jak kupować na AliExpress. Poradnik krok po kroku

2017-12-01 14:46

To może być ostatni dzwonek na świąteczne zakupy na chińskim serwisie aukcyjnym. AliExpress – coraz bardziej popularne w Polsce, potwierdziło, że jest światowym gigantem, a z jego usług korzystają ludzie z całego świata. Tylko we wrześniu serwis odwiedziło 4 mln osób z Polski, a na Cyber Monday padł kolejny rekord zamówień.

Chiński portal zakupowy, który istnieje na rynku od kilku lat to miejsce w sieci, gdzie można kupić niemal wszystko. Oryginalne produkty i marki, które w Polsce nie są dostępne przyciągają coraz więcej klientów. Ceny, choć podane w dolarach są wyjątkowo niskie. Krok po kroku objaśniamy, jak korzystać z platformy, by dokonać upragnionych zakupów.

Polecamy: Uwaga na oszustów na Facebooku. Kradną pieniądze metodą na zdjęcie

Jak założyć konto?
Procedura jest bardzo prosta. Na stronie Aliexpress.com klikamy opcję „przyłącz się" i wypełniamy potrzebne dane: adres mailowy, imię i nazwisko (bez polskich znaków), hasło, kod z obrazka oraz akceptujemy regulamin. Po rejestracji należy potwierdzić fakt dołączenia do serwisu, klikając w link otrzymany w mailu. Strona internetowa dostępna jest w języku polskim, a robienie tam zakupów jest dziecinnie proste. Opcja dołączenia do serwisu możliwa jest także za pośrednictwem Facebooka.

Ile czeka się na przesyłkę?
Standardowo to ok. 15-30 dni. Jednak w okresie wzmożonej liczby zamówień czas oczekiwania na paczkę może się jeszcze wydłużyć. Początek grudnia to zatem ostatni dzwonek, aby zamówić prezenty świąteczne za pośrednictwem chińskiego giganta. Warto zwrócić uwagę na „przewidywany czas dostawy", który podany jest po wybraniu konkretnego produktu. To obecnie nawet 25-43 dni! Aby sprawdzić, kiedy dotrze przesyłka wystarczy wpisać numer zamówienia na stronę emonitoring.poczta-polska.pl.

Ile wynosi koszt dostawy?
Koszt dostawy może być darmowy (jeśli dostępna jest opcja „free shipping"). Jeśli sprzedawca udostępnia kupon rabatowy to można wpisać go w puste okienko chwilę przed zakupem i dodatkowo skorzystać z niego, obniżając cenę. Po zakupie możliwe jest także wysłanie wiadomości do sprzedającego. Trzeba uważać jedynie wybierając opcję dostawy kurierem – np. DHL czy FedEx, bo cena dostawy może nas wtedy powalić. To nawet 105 dolarów za przesyłkę, a więc w przypadku kupna drobnych, mało wartościowych rzeczy zupełnie przestaje się to opłacać.

Jak dokonać płatności?
Teraz to o wiele łatwiejsze, ponieważ Aliexpress podpisało umowę z PayU i to za pośrednictwem tej platformy można dokonać płatności przez Internet. Skorzystać można z Przelewy24 lub karty kredytowej, podając wszystkie wymagane dane.

Gwarancja
Gwarancja w tym przypadku może obowiązywać, jednak jej egzekwowanie może być znacznie trudniejsze niż w przypadku zakupów w Unii Europejskiej. Do tego dochodzą koszty odesłania produktu, które mogą przewyższać wartość przesyłki. Warto sprawdzić czy produkt sprzedaje polski sprzedawca – wtedy dochodzenie praw powinno być łatwiejsze.

Cena
Ceny podawane w dolarach mogą się różnić w zależności od kursu walutowego. Cena może być zależna także od tego, czy produkt będzie zapakowany w opakowanie zastępcze – w ten sposób można uniknąć opłat celnych.

VAT i cło
VAT w wysokości 23 proc. wartości przesyłki zapłaci odbiorca kiedy przesyłka przekroczy wartość 22 euro (tj. ok. 90 złotych). Jeśli sprzedawca na deklaracji celnej wpisze „gift" (prezent), wtedy VAT płaci się dopiero od wartości 45 euro (tj. ok. 190 zł). Natomiast cło (do 8 proc. wartości przesyłki) należy pokryć jeśli przekroczy wartość 150 euro (tj. ok. 630 zł).
Urząd Celny może zatrzymać paczkę i wysłać list informujący o fakcie zatrzymania paczki. Odpowiadając na pismo należy podać informację, co znajduje się w przesyłce, link do aukcji oraz potwierdzenie płatności. Jeśli to zakup na własny użytek - nie w ilościach hurtowych, to raczej nie ma się czego obawiać.

 

Źródło: /aliholik.pl /alizakupy.pl

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze